Żywa lekcja historii z „Salamandrą” i Muzeum Ziemi Miechowskiej

0
1043

W piątek 7 czerwca 2019 r. wraz z drużyną z Muzeum Ziemi Miechowskiej w rejonie ronda w Podmiejskiej Woli, Stowarzyszenie Miłośników Historii Militariów „Salamandra”  przeprowadzili „Żywą lekcję historii” dla młodzieży ze szkół Gminy Miechów.

Organizatorów niezwykle ucieszyło zainteresowanie tematem, umocnień oraz walk pod Miechowem w 1945 roku ,który jednak jest specyficzny i dość trudny. A jednak młodzież z zaciekawieniem słuchała, co prelegenci chcieli im opowiedzieć o działaniach prowadzonych na ziemi miechowskiej w styczniu 1945 r.

Prawdziwą gratką dla uczestników była możliwość wejścia do schronu R-668, panująca wewnątrz niego atmosfera skłaniała młodzież do zadawania dociekliwych pytań. Ponadto zgromadzono wiele ciekawych przedmiotów związanych z historią, jaka została przedstawiona uczniom, jak np. elementy dział kalibru 88 mm takich jak Flak 36, pak 43 które w 1945 roku walczyły pod Miechowem jak również elementy wyposażenia żołnierzy stron walczących na tym terenie . Duża cześć eksponatów pochodziła ze zbiorów Muzeum Ziemi Miechowskiej.

Zwieńczeniem lekcji był konkurs wiedzy. – Jesteśmy pod wrażeniem, jak wiele informacji udało się uczniom przyswoić i zapamiętać, bo przecież zetknęli się z nimi po raz pierwszy! – mówią członkowie „Salamandry”. Konkurs wygrała ekipa z SP w Bukowskiej Woli, kolejne miejsca zajęli uczniowie SP Nr 2 w Miechowie i SP Nr 1 w Miechowie.

Składamy serdeczne podziękowania Burmistrz Dariusz Marczewski zasponsorował nagrody oraz pomógł w organizacji całego przedsięwzięcia. Pizzeria „Oficyna” ufundowała bony dla zwycięzców konkursu. Jacek Pajda wsparł żywą lekcję historii eksponatami ze swojej prywatnej kolekcji. Firma „Złomet” z Miechowa odpowiadała za logistykę.