Uczniowie podstawówki z Książa Wielkiego na zielonej szkole we Władysławowie

0
920

Od 27 maja do 2 czerwca 2019 r. 26-osobowa grupa uczniów z klasy VI i VIII Szkoły Podstawowej w Książu Wielkim pod opieką wychowawców Elżbiety Bałazy, Urszuli Szumerowskiej i Mirosława Szumerowskiego przebywała na „zielonej szkole” we Władysławowie.

„Zielona szkoła” obfitowała w bogaty program edukacyjno – rekreacyjny przygotowany przez nauczycieli wychowawców. Obejmował on wycieczki krajoznawcze, lekcje edukacyjne, spacery, rozgrywki sportowe, basen oraz atrakcje w formie ogniska i dyskoteki.

Ciekawą i pełną wrażeń była wyprawa na Hel. Rejs statkiem po Morzu Bałtyckim i Zatoce Gdańskiej dostarczył niezapomnianych przeżyć. Helskie fokarium było żywą lekcją zoologii podczas której uczniowie mieli okazję obserwować zachowania i zwyczaje fok.

Kolejnym punktem naszej „zielonej szkoły” była całodniowa wycieczka pod kierunkiem przewodnika do Sopotu, Gdańska i na Westerplatte. Wędrując uliczkami Sopotu przewodnik przybliżył historię powstania miasta urozmaicając swoją opowieść różnymi ciekawostkami. Wypoczywając na sopockim molo uczniowie podziwiali piękne widoki. Następnie udali się na Westerplatte, które jest symbolem walki Polaków o wolność. Była to zapadająca w pamięć lekcja historii o odwadze i bohaterstwie polskich żołnierzy, którzy oddali swoje życie za Ojczyznę. Nasi uczniowie oddali hołd poległym żołnierzom pod pomnikiem Obrońców Wybrzeża. Katedra w Gdańsku – Oliwie to kolejny punkt naszej wycieczki. Tam młodzież wysłuchała koncertu organowego, a przewodnik opowiedział historię tej katedry. Po przejściu przez Złotą Bramę szósto i ósmoklasiści znaleźli się na Starym Mieście w Gdańsku. Uczniowie zobaczyli m.in. zbrojownię, Dwór Artusa, zabytkowy dźwig portowy „Żuraw”, fontannę Neptuna oraz Bazylikę Mariacką zwaną „Koroną Gdańska”. Jest ona trzecią pod względem objętości zbudowaną z cegły świątynią na świecie. Zobaczyli bogaty wystrój wnętrza, który tworzą liczne dzieła średniowieczne: Piękna Madonna Gdańska, Pieta, zegar astronomiczny, tryptyk „Sąd Ostateczny”. Uczniowie widzieli również na Placu Solidarności pomnik poległych stoczniowców w postaci trzech krzyży z kotwicami, który upamiętnia ofiary wydarzeń Grudnia 1970 r.

Piękna pogoda skłoniła do odwiedzenia Słowińskiego Parku Narodowego. Po rejsie statkiem po Jeziorze Łebsko szósto i ósmoklasiści odwiedzili Wyrzutnię Rakiet. Widzieli repliki niemieckich rakiet i wysłuchali interesującej historii tego miejsca opowiedzianej przez przewodnika. Kolejnym celem wyprawy były ruchome wydmy piaskowe. Znajdując się na największej z wydm Wydmie Łąckiej uczniowie podziwiali widok, który sprawiał, że mogli poczuć się jak na prawdziwej pustyni. Spacerując brzegiem morza zażywali kąpieli słonecznych oraz wodnych.

Podczas pobytu we Władysławowie odbyło się wiele spacerów. Jednym z nich był spacer do Latarni Morskiej Rozewie, z której uczniowie podziwiali nadmorski krajobraz. Wśród wielu atrakcji znalazły się również pobyty na basenach, ognisko, dyskoteka, rozgrywki sportowe, plażowanie i zabawy na piasku.

„Zielona szkoła” była innowacyjną formą lekcji historii, przyrody, biologii, geografii oraz wychowania fizycznego, a nawet języków obcych, gdy uczniowie mieli możliwość rozmawiać z grupą niemieckich turystów. Zdobyta wiedza z pewnością poszerzyła horyzonty i wpłynie na kształtowanie młodego człowieka. Wszystko to było możliwe dzięki zaangażowaniu dyrekcji oraz nauczycieli, a także wsparciu finansowemu Urzędu Gminy w Książu Wielkim. W tym miejscu w imieniu całej grupy pragniemy podziękować Panu Markowi Szopie, Wójtowi Gminy Książ Wielki za dofinansowanie kosztów naszego pobytu na „Zielonej szkole” we Władysławowie.

[ngg src=”galleries” ids=”1130″ display=”basic_thumbnail”]