76 lat minęło od pacyfikacji Nasiechowic

0
365

4 czerwca 2019 r o godz. 18.00 przy Mogile Zbiorowej Ofiar Terroru Hitlerowskiego w Nasiechowicach odbyły się uroczystości 76. rocznicy pacyfikacji mieszkańców tej miejscowości.

Na powyższą okoliczność odprawiona została msza święta, której przewodniczył ks. Marek Wieczorek.

Proboszcz parafii w Nasiechowicach nawiązując do tragicznych wydarzeń sprzed lat powiedział, że zadaniem społeczności, oprócz pamięci, jest zrozumienie i przebaczenie, aby przeszłość nie dzieliła i nie tworzyła wrogości na przyszłość.

Po nabożeństwie odbył się Apel Poległych przygotowany przez uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej w Pojałowicach.

Uroczystość stała się żywą lekcją historii przypominającą okrucieństwa, jakie niesie ze sobą wojna.

Uczniowie wyczytując nazwiska osób wymordowanych, złożyli zobowiązanie do kultywowania pamięci poprzez celebrowanie kolejnych rocznic: „Tutaj o Was nikt z nas nie zapomni, zaśpiewamy pieśń, która krwawą historię przypomni i nie pozwoli, by ta mogiła trawami porosła”.                                                       

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych gminy i powiatu miechowskiego: Burmistrz Dariusz Marczewski, Starosta Miechowski Jacek Kobyłka, radni Rady Miejskiej i Rady Powiatu, przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji, lokalnych OSP, środowisk kombatanckich, harcerze, młodzież szkolna oraz mieszkańcy Nasiechowic i okolicznych miejscowości.

Na zakończenie, dla upamiętnienia wydarzeń sprzed 76. lat złożono wiązanki kwiatów. Gospodarzami uroczystości był Burmistrz Gminy i Miasta Miechów i Rada Sołecka Nasiechowic. 

(UGiM)