Może będę naukowcem – edukacyjna wyprawa z Książa Wielkiego do Krakowa

0
528

Uczniowie klasy VI i VII w ramach innowacji pedagogicznej „Ziemia i Kosmos w liczbach” pod opieką dyrektor Szkoły Edyty Sychowskiej i wychowawców Elżbiety Bałazy i Marty Lewantowicz 22 maja odwiedzili Kraków. Wycieczka miała charakter typowo edukacyjny. Uczniowie odwiedzili ogród botaniczny, gdzie podziwiali różnorodne rodzime i egzotyczne gatunki roślin.

Następnie uczestnicy wycieczki udali się do najstarszej uczelni w Polsce – Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zwiedzając uniwersyteckie muzeum uczniowie poznali historię uczelni oraz postacie wybitnych profesorów. Zobaczyli znane uniwersyteckie sale, w których do dnia dzisiejszego odbywają się posiedzenia Senatu Uczelni. Uczniowie mogli na chwilę zasiąść w profesorskich fotelach i pomyśleć, że być może to oni kiedyś w przyszłości odnajdą w nich swoje miejsce. Dużym zainteresowaniem uczniów cieszyły się przyrządy astronomiczne Mikołaja Kopernika oraz skarbiec.

Szósto i siódmoklasiści mieli również okazję uczestniczyć w lekcji „Matematyka dźwięków” prowadzonej przez pracownika Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podczas lekcji uczniowie poznali najważniejsze pojęcia związane z dźwiękiem. W doświadczalny sposób dowiedzieli się, jakie mogą być dźwięki i czym różnią się między sobą. Na zakończenie lekcji wszyscy przy pomocy różnej długości i średnicy rurek zagraliśmy „Odę do radości”.