W niedzielę 19 maja Gminny Ośrodek Kultury w Charsznicy zorganizował Marsz Szlakiem Orlich Gniazd, w którym uczestniczyło 46 osób oraz pies Pierro.

Pomysł wspólnego wędrowania okazał się strzałem w dziesiątkę, bowiem do Marszu przystąpiły całe rodziny, a różnica wieku najstarszego uczestnika do najmłodszego wyniosła aż 60 lat. 

Trasa o długości prawie 16 km wiodła najbardziej malowniczymi szlakami jury krakowsko-częstochowskiej. Miała swój początek w Podzamczu przy zamku Ogrodzieniec i wiodła przez Ryczów, Smoleń do domaniewickiego Czarnego Lasu. Trasa dosłownie naszpikowana była zapierającymi dech w piersiach walorami widokowymi i atrakcjami: ruiny zamku Ogrodzieniec, zabytkowa studnia w Ryczowie, Brzuchacka Skała, ruiny zamku Pilcza w Smoleniu, Dolina Wodącej (jaskinia Psia i Biśnik).

Pogoda dopisała znakomicie. Pomimo zmęczenia, uśmiechy na twarzach piechurów nie znikały do samego końca. Nie udało się jedynie wspiąć na wzgórze Grodzisko Pańskie (485 m. npm.), ze względu na nadciągającą burzę.

Na zakończenie Marszu zorganizowano posiłek regeneracyjny, który dla uczestników przygotowała Firma „Duet” Monika Luberda z Charsznicy. O bezpieczny transport autokarowy do Podzamcza i powrotny zadbała firma „Drol” Czesław Dróżdż.