Warsztaty ilustratorskie w gołczańskim BiOAK-u

0
970

Jak pokazać czas? Czy można go namalować? Z tym trudnym tematem zmierzyli się siódmoklasiści ze szkoły podstawowej w Gołczy oraz uczniowie szkoły podstawowej w Wysocicach podczas warsztatów ilustratorskich zamykających Tydzień Bibliotek.

Gościem środowych spotkań 15 maja 2019 r. w gołczańskiej bibliotece i filii biblioteki publicznej w Wysocicach był ilustrator Łukasz Zabdyr, który z wykształcenia jest bibliotekarzem, a zawodowo zajmuje się ilustrowaniem książek dla dzieci. Jest także autorem wielu komiksów.

Tematem przewodnim był czas oraz sposób jego uchwycenia na ilustracji. Doskonałym tego przykładem była wykonana przez rysownika twarz dziecka, która przy pomocy paru kresek stała się twarzą starca.

Rozpoczynając warsztaty uczniowie otrzymali kilka ważnych wskazówek przydatnych w pracy ilustratora. „Najważniejsza jest konsekwencja i dążenie do doskonałości. Każdy talent wymaga nakładu pracy, a ćwiczenie czyni mistrza”. Determinacje i kreatywność sprawdziliśmy w praktyce poprzez tworzenie rysunków przy użyciu liter i cyfr. Nie uwierzycie jakie obrazki można stworzyć z 4 liter !

Na zakończenie spotkania uczniowie wykonywali rysunek do wylosowanej sentencji związanej z czasem np. „Czas to pieniądz”, „Nie chwal dnia przed zachodem słońca”. Efekty pracy uczestników warsztatów można zobaczyć w galerii zdjęć BiOAKu.Spotkanie odbyło się  w ramach zadania: „W poszukiwaniu straconego czasu – wyprawa w świat książek i nie tylko” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.