Święto 3 Maja w Miechowie

0
1203

Tegoroczne Święto Konstytucji 3 Maja w 228. rocznicę jej uchwalenia tradycyjnie organizował samorząd Powiatu Miechowskiego z Gminą i Miastem Miechów. Uroczystości rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem ks. proboszcza Franciszka Siarka, który modlił się w intencji Ojczyzny za wstawiennictwem Najświętszej Marii Panny, Królowej Polski, która również patronuje temu dniu.

Po odprawionej liturgii, uczestnicy obchodów przy dźwiękach Orkiestry Dętej Tempo z Charsznicy, prowadzeni przez Mirosława Grędę, przemaszerowali pod Pomnik z Orłem, gdzie po podniesieniu Flagi Państwowej i odśpiewaniu Hymnu, delegacje władz państwowych na czele z poseł Lidią Gądek, władz samorządowych ze starostą Jackiem Kobyłką, przewodniczącym Rady Powiatu Krzysztofem Świerczkiem, burmistrzem Dariuszem Marczewskim, przewodniczącym Rady Miejskiej Zenonem Czekajem, dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie szkół i przedszkoli, reprezentanci różnych instytucji i zakładów pracy, złożyli wiązanki kwiatów.

Warto podkreślić, iż tegoroczny korowód był wyjątkowo widowiskowy, a to za sprawą jeźdźców konnych w strojach krakowskich. Jednego z rumaków dosiadał radny powiatowy – Grzegorz Placek. Nie tylko na najmłodszych uczestnikach uroczystości te piękne zwierzęta wywarły wrażenie.

Kulminacją miechowskich obchodów 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja było spotkanie okolicznościowe w Starostwie Powiatowym. Po wystąpieniu Starosty Jacka Kobyłki, poseł Lidii Gądek i ciekawym wykładzie historycznym dyr. Muzeum Ziemi Miechowskiej – Włodzimierza Barczyńskiego, świętowanie zakończył występ artystyczny. Znana w naszym powiecie chórmistrzyni, pianistka i trener wokalny Katarzyna Kornaś wraz z obiecującą skrzypaczką Justyną Pazera, mającą na swoim koncie już sporo sukcesów, wykonały wiązankę pieśni i utworów patriotycznych.