Innowacje czytelnicze na wesoło w Książu Wielkim

0
978

26 kwietnia 2019 r. w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Książu Wielkim w ramach innowacji pedagogicznej pt. ,,Kto czyta książki, ten żyje podwójnie. Czytanie kluczem do sukcesu.” odbył się turniej wiedzy czytelniczej oraz ognisko dla klas I, III oraz V b. Nad całością czuwały wychowawczynie: Agnieszka Pluta, Magdalena Szyniec i Ewa Polanowska, które zaplanowały dla  dzieci szereg zabaw i konkursów.

Celem spotkania było rozwijanie nawyków czytelniczych, kształtowanie umiejętności czytania ze zrozumieniem oraz budzenie zaciekawienia książką przez zabawy literackie
i plastyczne. Zadania zostały dobrane do wieku uczniów, a głównym założeniem była wspólna integracja uczestników spotkania. Na rozgrzewkę uczniowie mieli za zadanie rozwiązać krzyżówkę i odgadnąć hasło. Każda osoba za poprawne rozwiązanie otrzymała słodką niespodziankę. Następnie uczestnicy zmagali się z różnymi łamigłówkami oraz zagadkami literackimi. Konkurs czytania łamańców językowych przebiegł zadziwiająco dobrze klasie I, która –  mimo młodego wieku – świetnie sobie poradziła. W dalszej części odbył  się konkurs  znajomość lektur przez piątoklasistów, który także wypadł bardzo dobrze. Młodsi uczniowie z zaciekawieniem słuchali fragmentów książek, które będą poznawać
w starszych klasach. Ostatnim zadaniem było wykonanie w grupach plakatu promującego czytelnictwo. Uczniowie podzieli się pracą i każdy tworzył swoją część plakatu, aby potem dumnie zaprezentować go innym zespołom.

Punktem kulminacyjnym było ognisko, które wywoływało u uczniów niemałe emocje. Po upieczeniu kiełbasek  i  zabawach na świeżym powietrzu uczniowie wraz z rodzicami udali się do swoich domów.