Wybory Chłopa Roku 2019 – Szymon Płusa najlepszy

0
1423
Żywiołowy taniec Szymona Płusy - Chłopa Roku 2019
Żywiołowy taniec Szymona Płusy - Chłopa Roku 2019

Mimo niepogody, o tytuł Chłopa Roku 2019 ubiegało się 5 rolników. W tym gronie znalazł się przedstawiciel ziemi racławickiej – Wojciech Musiał z Kościejowa, który w strugach deszczu był mocno dopingowany nie tylko przez mieszkańców, ale przez swój zespół wspierany przez zastępcę wójta gminy – Małgorzatę Sadowniczyk.

Fani Wojciecha Musiała z Kościejowa
Fani Wojciecha Musiała z Kościejowa i jego konkurent Rafał Stączek z żoną

Mimo dużego wsparcia i samego imienia, które było tego dnia wymowne, Panu Wojtkowi nie udało się niestety zwyciężyć. Może za rok będzie lepiej …

Szymon Płusa - Chłop Roku 2019
Szymon Płusa – Chłop Roku 2019

Chłopem Roku został Szymon Płusa, 57-letni rolnik i społecznik ze Skarżyska Kościelnego w Świętokrzyskiem. Zwycięzca posiada pięciohektarowe gospodarstwo rolne, na którym uprawia głównie… topinambur. Pan Szymon nie pierwszy raz ubiegał się o tytuł. Doświadczony bywalec racławickiej imprezy w końcu dopiął swego. Zapewne jury ujęła jego charyzma i przebojowość, co było widać zwłaszcza w tańcu i przy wypowiadanych dowcipach, którymi sypał jak z rękawa.
Szymon Płusa pełni szereg funkcji społecznych. Jest prezesem Rady Powiatowej Świętokrzyskiej Izby Rolniczej w Skarżysku Kamiennej, działa w zespole regionalnym i klubie sportowym.

Pod pomnikiem Wojciecha Bartosa Głowackiego o Chłopa Roku walczyli jeszcze: Paweł Biesiada (Małopolska), również nie pierwszy raz już startujący – Stanisław Budzeń z łódzkiego oraz najmłodszy w stawce – Rafał Stączek z Podkarpacia.

W części oficjalnej imprezy, mimo przejmującego zimna i deszczu, scena zaroiła się od polityków, których witał wójt gminy Racławice – Adam Samborski. Wybory do Parlamentu Europejskiego tuż tuż… Byli m.in.: wicepremier Jarosław Gowin, europosłowie – Róża Thun Bogusław Sonik, posłowie – Michał Cieślak, Ireneusz Raś, Krystian Jarubas, wicemarszałek Łukasz Smółka, starosta Jacek Kobyłka, włodarze gmin powiatu miechowskiego, radni samorządowi oraz wielu prezesów, dyrektorów, kierowników wszelkiej maści agencji, instytucji i organizacji.

Politycy, samorządowcy, prezesi i dyrektorzy licznie przybyli na Wybory Chłopa Roku
Politycy, samorządowcy, prezesi i dyrektorzy licznie przybyli na Wybory Chłopa Roku

W Racławicach gościli także przedstawiciele Iwacewickiego Regionalnego Komitetu Wykonawczego z Białorusi. Ta wizyta nie była przypadkowa. W tym regionie bowiem urodził się nie kto inny jak sam Tadeusz Kościuszko.

Zwieńczeniem imprezy tradycyjnie były koncerty. W tym roku wystąpili: Rompey, Toporki oraz gwiazda wieczoru – Kordian.

Krzysztof Capiga