Ulgi podatkowe w Niemczech. Co warto ująć w deklaracji podatkowej, by odliczyć większą kwotę?

0
239

Jeżeli choć raz wypełniałeś deklarację podatkową, wiesz, że nie jest to czynność, która dobrze komponuje się z popołudniową kawą, a ilość obliczeń sprawia, że włos jeży się na głowie. Nic zatem dziwnego, że osoby pracujące za granicą, które muszą złożyć taki dokument dodatkowo w obcym języku, reagują wyraźnym zniechęceniem. Pocieszający okazuje się fakt, że na przykład w Niemczech można wiele zyskać na złożeniu deklaracji podatkowej. Trzeba tylko wiedzieć, jak to zrobić.

1. Zabezpieczenie na przyszłość jest Twoją kartą przetargową

Niemcy ogromną wagę przykładają do myślenia o przyszłości. Dlatego gdy Twoim priorytetem są składki na ubezpieczenia emerytalne i zdrowotne, a także regularnie lokujesz środki w ubezpieczeniach na starość albo asekurujesz się na wypadek bezrobocia, jesteś na wygranej pozycji. W takiej sytuacji należy Ci się bowiem zwrot podatku z Niemiec, a cykliczne raty, jakie wykażesz, przydadzą się nie tylko za kilkadziesiąt lat.

2. Zwrot podatku obowiązuje też z tytułu opieki nad dzieckiem

Posiadanie dziecka to spory wydatek i rodzice wiedzą o tym najlepiej. Dlatego każdy dodatkowy zastrzyk gotówki bywa na wagę złota. W Niemczech fiskus wspiera rodziny, pozwalając im odliczyć aż do 4 000 euro za sprawowaną opiekę nad dziećmi. Dodatkowym wsparciem jest kilkaset euro (zwykle do 600), jakie może otrzymać pracownik przedsiębiorstwa, które bierze na siebie część kosztów z tym związanych. Warto też wspomnieć o zwrocie kosztów związanych z kształceniem pierwszego zawodu. Jeśli trwa ono przynajmniej rok oraz kończy się egzaminem zawodowym, da się odliczyć kwotę do 6 000 euro.

3. Koszty wykonywania pracy także są odliczane od podatku

Uzyskiwanie przychodu wiąże się z różnymi wydatkami, jakie fiskus również może odliczyć od podatku dochodowego. Maksymalna kwota to 1 000 euro rocznie, ale kiedy wydałeś własne pieniądze, zwrotowi polega każda suma. Istnieje jeden warunek: cokolwiek za nie zakupiłeś, musi być wykorzystywane do celów służbowych. Nie można więc nabyć telefonu czy innych multimediów dla własnego użytku i odpisać kwoty od podatku. Urząd skarbowy bierze też pod uwagę koszty dojazdu do miejsca pracy, niezależnie od tego, czy korzystasz z samochodu, czy komunikacji miejskiej.

4. Życie również kosztuje, dlatego niektóre wydatki można odliczyć

Tutaj na pierwszy plan wysuwają się przede wszystkim wydatki związane z nagłą sytuacją życiową, jak choroba czy niepełnosprawność. W przypadku rodziny z dwójką dzieci koszty wyższe niż 6% dochodów mogą być odliczone od podatku. Jeżeli jesteś w Niemczech od niedawna i przerażają Cię wszelkie formalności związane ze zwrotem podatku oraz wypełnianie dokumentów w obcym języku, możesz zgłosić się do profesjonalistów, jak na przykład firma Atlantis Tax. Pomogą Ci skompletować potrzebne druki i z sukcesem uzyskać zwrot podatku dochodowego.