Z „Kosami na Sztorc” pomaszerowali z Charsznicy do Racławic

0
1645

Gminny Ośrodek Kultury w Charsznicy, aby upamiętnić 225. rocznicę bitwy pod Racławicami, zorganizował  6 kwietnia Marsz Charsznica-Janowiczki pn. „Kosy Na Sztorc”.

Trasa o długości 31 kilometrów wiodła przez Falniów, Biskupice, Przesławice, Wielki Dół, Sławice Szlacheckie, Nasiechowice, Marchocice, Dziemięrzyce.

Punktem finalnym Marszu było symboliczne zapalenie znicza pod pomnikiem Bartosza Głowackiego w Janowiczkach. Wcześniej krótki wykład dotyczący przebiegu bitwy oraz zarys postaci samego naczelnika wojsk polskich Tadeusza Kościuszki przedstawił prezes Racławickiego Towarzystwa Kulturalnego – Eugeniusz Skoczeń.

Liczba uczestników wyniosła 33 osoby plus pies Piero. Nie wszystkim, ze względu na długość trasy, udało się dotrzeć do celu (4 osoby się wycofały), ale pamiątkowe Certyfikaty Uczestnictwa otrzymali wszyscy bez wyjątku.

– „Ostatnie pięć kilometrów marszruty dały się najmocniej we znaki, dlatego, że zaczął padać deszcz, a temperatura powietrza znacznie się obniżyła. Nie mniej oficjalne zakończenie odbyło się przy aplauzie wszystkich, a w drodze powrotnej w autobusie już snuliśmy plany kolejnej wędrówki” – mówi pomysłodawca marszu dyrektor GOK w Charsznicy Szymon Kubit.

W Janowiczkach na uczestników czekał bigos oraz gorąca kawa i herbata, co po blisko siedmiu godzinach wędrówki smakowało wyśmienicie. Zarówno uczestnicy, jak i organizatorzy wspólnie zadecydowali, że Marsz należy kontynuować w przyszłym roku. Czy tak będzie, to czas pokaże.

Gratulujemy wszystkim piechurom wytrwałości i determinacji i dziękujemy za wspólne wędrowanie.

Bigos przygotowała firma „Duet” Monika Luberda z Charsznicy, a o bezpieczny transport powrotny zadbała firma „Drol” Czesław Dróżdż. Artykuły na miejsce dowiozła Edyta Kubit. Z-ca wójta gminy Racławice Małgorzata Sadowniczyk zapewniła przyłącz prądowy w miejscu wydawania posiłków. Dziękujemy!!!