Szkoły z Małopolski, w tym jedna z Antolki, w finałowym etapie programu „Koloratorium”

0
579

Ponad 100 szkół z całej Polski, blisko 3500 nadesłanych przez uczniów prac plastycznych i literackich oraz prawie 700 zrealizowanych lekcji inspiracyjnych. To podsumowanie pierwszego, pełnego pozytywnych emocji, etapu II edycji projektu „Koloratorium”, przygotowanego przez FFiL Śnieżka SA. Do etapu finałowego, dzięki zaangażowaniu uczniów i nauczycieli, awansowały 33 szkoły z największą liczbą punktów, wśród nich 4 placówki z Małopolski. Na zwycięzców czeka wiele nagród, w tym 11 profesjonalnie wyposażonych minilaboratoriów – ogłoszenie wyników nastąpi 8 maja 2019 roku.

W pierwszym, zakończonym 22 marca 2019 roku, etapie programu wzięło udział 105 szkół. Od 15 listopada 2018 roku, uczniowie i nauczyciele zdobywali dla swoich placówek punkty, realizując wskazane aktywności. Nagradzane było m.in. przeprowadzanie zajęć przez nauczycieli na podstawie przygotowanych konspektów lekcji z „Koloratorium”. Do dyspozycji uczestników było 10 cennych pod względem edukacyjnym, a zarazem atrakcyjnych wizualnie i wciągających konspektów, m.in. „Jak zobaczyć białko?” czy „Życiodajny tlen – jak go zmierzyć w powietrzu?”. Uczniowie mieli ponadto szansę wykazać się kreatywnością w konkursach indywidualnych – mogli przygotować prace plastyczną, przedstawiającą wybrany pierwiastek w formie superbohatera, bądź literacką pod tytułem: „Odkryłem nowy pierwiastek”.

Do drugiego etapu zakwalifikowały się 33 najbardziej aktywne szkoły, w tym szkoły z województwa małopolskiego: Szkoła Podstawowa im. Marii Skłodowskiej – Curie w Antolce, Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi im. Stanisława Wyspiańskiego w Waganowicach, Szkoła Podstawowa im. Św. Kingi w Knurowie oraz Szkoła Podstawowa im. Wincentego Witosa w Królowej Górnej.

W wielkim finale zadaniem uczniów jest przygotowanie krótkiego filmu pt. „Związki z przyrodą”. Oceniana będzie pomysłowość, ale też zaangażowanie i kreatywność uczestników. Na zwycięzców czeka aż 11 profesjonalnie wyposażonych minilaboratoriów o wartości: 30 000 zł, 15 000 zł lub 10 000 zł, w zależności od zajętego miejsca. Wszyscy laureaci programu otrzymają również produkty Śnieżki na remont swoich pracowni.

Pilotażowa edycja „Koloratorium” odbyła się w roku szkolnym 2017/2018 na Podkarpaciu. W drugiej, obecnie realizowanej odsłonie projektu mogły wziąć publiczne szkoły podstawowe z całej Polski. Dzięki temu, jeszcze więcej dzieci będzie mogło skorzystać z potencjału, jaki daje nauka w nowoczesnym laboratorium.

Przygotowana przez FFiL Śnieżka SA akcja zachęca młodych ludzi do poznawania otaczającego ich środowiska i inspiruje do dalszych eksperymentów poprzez zapewnienie lepszych warunków do zdobywania wiedzy. – Za nami pierwszy, kwalifikacyjny etap programu, który śledziliśmy z zapartym tchem. Uczniowie i nauczyciele wykazali się tu niesamowitą kreatywnością i pomysłowością, pokazując jednocześnie, że nauka może być doskonałą zabawą. Teraz z niecierpliwością czekamy na „filmowe” prace konkursowe w drugim etapie akcji. Szkoły mogą przesyłać swoje filmy do 17 kwietnia 2019 roku, a potem czeka nas wielki finał! – mówi Aleksandra Małozięć, Manager ds. Komunikacji Korporacyjnej FFiL Śnieżka SA.

Zwycięzców II edycji programu „Koloratorium” poznamy 8 maja 2019 roku.

Zapraszamy do śledzenia dalszego przebiegu programu na FanPage „Koloratorium” na Facebooku i na stronie internetowej: https://koloratorium.pl