Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – obchody w Miechowie

0
1879

Po raz pierwszy w Miechowie Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych miały charakter powiatowy, bowiem do organizacji obchodów tego święta państwowego ustanowionego w 2011 roku, oprócz Społecznego Komitetu Obchodów Uroczystości Patriotycznych „Gryf”, włączyło się Starostwo Powiatowe.

Uroczystości w sobotę 2 mara 2019 roku rozpoczęła wieczorna Msza św. odprawiona w Bazylice Grobu Bożego przez ks. proboszcza Edwarda Siarka. Przed głównym ołtarzem prócz wiernych i organizatorów ustawiły się dwa poczty sztandarowe – Solidarności oraz Kombatantów ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

W homilii celebrans wspomniał o żołnierzach niezłomnych, bohaterach, którzy w zamyśle ówczesnej władzy mieli być wymazani z pamięci Narodu, którzy mieli nie istnieć, mieli być niszczeni fizycznie i moralnie. Przyznał, iż jeszcze nie są oni w pełni w pamięci Polaków. Do tej pory dla wielu jest to temat wstydliwy, przynoszący strach, a przecież  Niezłomni to ci, którzy odznaczali się wielką wiarą i miłością do umiłowanej Ojczyzny.

By opisać tragizm losów Żołnierzy Wyklętych, którzy za umiłowanie Ojczyzny płacili niejednokrotnie najwyższą cenę, ks. proboszcz przywołał pamięć Łukasza Cieplińskiego, który został skazany przez powojenny aparat władzy pięciokrotną karą śmierci. W czasie II wojny światowej wykazywał się niezwykłym męstwem i bohaterstwem, za który został odznaczony przez gen. Tadeusza Kutrzebę, własnym zdjętym z piersi Orderem Virtutti Militari. 27 listopada 1947 roku Łukasz Ciepliński został aresztowany, bowiem nie godził się z zastaną rzeczywistością po II wojnie światowej. Mimo katowania przez oprawców, do ostatnich chwil życia nie zatracił swych wartości i miłości do Ojczyzny. Jak wspominał już w nowej rzeczywistości prezes IPN Janusz Kurtyka, odnalezione grypsy Łukasza Cieplińskiego do żony i małego synka Andrzeja są poruszającym źródłem historycznym i relikwią polskiego marzenia o wolności i niepodległości.

Składając znicze i kwiaty pod Pomnikiem z Orłem na Rynku, uczestnicy uroczystości oddali hołd Żołnierzom Wyklętym. Przewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Świerczek podziękował zebranym za przybycie: – To że tutaj jesteśmy świadczy o tym, że nie obojętna nam jest pamięć i cześć tym, którzy nie zgadzali się na to, aby rodząca się Rzeczpospolita w takim kształcie powstawała – mówił.

Sobotnie uroczystości nie kończą miechowskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W poniedziałek 4 marca 2019 r. w Starostwie Powiatowym uczniowie szkół średnich będą mogli zapoznać się z historią Żołnierzy Wyklętych, za sprawą wykładu dr Dominika Pasicha, starszego Inspektora Biura Upamiętnienia Walk i Męczeństwa IPN w Krakowie.

Krzysztof Capiga