Białe szaleństwo w Porąbce, czyli zima im niestraszna!

Biała Szkoła 2019 Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Książu Wielkim

0
706

Od 27 stycznia do 2 lutego 2019 roku uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Książu Wielkim uczestniczyli w Białej Szkole w Porąbce. Opiekunami 27-osobowej grupy uczniów byli: pan Mariusz Szumerowski – kierownik wycieczki, pani Ewa Łebek oraz pani Ewa Polanowska.

W pierwszym dniu  pobytu młodzież wraz z opiekunkami udała się na spacer po okolicy, żeby lepiej poznać tamtejszy region. Uczniowie dowiedzieli się m.in., że Porąbka znajduje się między Żywcem a Kętami w Beskidzie Małym. Po powrocie do Domu Wczasów Dziecięcych grupa miała czas na rozpakowanie się i przygotowanie do wieczoru zapoznawczego.

Następnego dnia wszyscy uczestnicy  w świetnych humorach zebrali się w świetlicy, gdzie omówiono zasady zachowania się na stoku oraz przypomniano regulamin bezpiecznego korzystania z kolejki i  z wyciągu. Po zakończonej pogadance młodzi narciarze pojechali na stok. Część dzieci, która na nartach jeździła po raz pierwszy, znalazła się pod opieką instruktora, a reszta grupy pod czujnym okiem doświadczonych opiekunów doskonaliła technikę jazdy. 

Wieczorem zaś uczniowie świetnie bawili się podczas Turnieju Gier i Zabaw. Kolejnego dnia również nie zabrakło szusowania na nartach. Pogoda dopisała i wszystkim wyjazd się podobał. Po kolacji odbyła się pogadanka na temat prawidłowego zachowania się w  sytuacji zagrożenia mająca na celu uwrażliwienie i poprawę świadomości uczniów na temat różnych aspektów zdrowia i bezpieczeństwa.

W środę wszyscy wyruszyliśmy na kolejne szusowanie po stoku. Dzieci nabierały coraz to większej pewności podczas zjazdów z góry. Podziwiały piękne widoki, wykonywały różne ciekawe akrobacje na śniegu. Po powrocie i krótkim odpoczynku uczniowie udali się do świetlicy, gdzie tym razem przedstawiono im różne formy aktywności prozdrowotnej, ekologicznej i regionalnej. Zwrócono uwagę naszym uczniom na propagowanie zdrowego stylu życia i zachowań proekologicznych na co dzień, odpowiednie zagospodarowanie czasu wolnego, uświadomienie o szkodliwości działania środków odurzających – alkoholu
i nikotyny, a zwłaszcza dopalaczy. Po zakończonym wykładzie zorganizowana została dyskoteka, podczas ,której młodzież miała okazję integrować się z uczniami innych szkół.

W czwartek po śniadaniu ruszyliśmy na kolejne czterogodzinne szusowanie. Natomiast wieczorem uczniowie brali udział w zajęciach teatralnych, przedstawiając własną interpretacje wiersza, jaki wylosowali wraz z  doborem odpowiednich kostiumów.   

W piątek miał miejsce kolejny wyjazd na górę Żar. Narciarze wraz z opiekunami szusowali w grupach po stoku liczącym 1600 metrów długości. Po powrocie do ośrodka 
i zjedzeniu obiadu nastąpiła przerwa, a później zorganizowano bardzo ciekawe zajęcia
z survivalu. Młodzież tego wieczoru miała możliwość zrobienia własnoręcznie mydeł. Grupa wykonała przepiękne kształty swoich rękodzieł  .Wieczorem nie zabrakło również dyskoteki. W trakcie zabawy uczniowie mogli się pochwalić swoimi talentami tanecznymi.

W sobotę po śniadaniu młodzież zaczęła pakowanie bagaży, a po załadowaniu ekwipunku do autokaru uczniowie pożegnali się z Wychowawcami Placówki oraz Panią Dyrektor Domu Wczasów Dziecięcych. Następnie przyszedł czas na ostatnie szusowanie na stoku. 

Po zakończonym białym szaleństwie część uczniów zdała sprzęt narciarski i udaliśmy się z cała grupą do autokaru. Czas szybko minął  i wszyscy niechętnie opuszczali malowniczą, pełną atrakcji miejscowość. Jednakże wszystkie dzieci wraz z opiekunami miło i bezpiecznie spędzili czas w Porąbce. Uczniowie kształtowali świadomość i umiejętność dbania o swoje zdrowie oraz zdrowie innych. Będą potrafili odpowiednio zaplanować swój czas wolny.

Mam nadzieję, że wyjazd na Białą Szkołę wszyscy będą  miło wspominać i za rok znów tam  wrócimy. Dziękuję w imieniu Dzieci – Rodzicom oraz Dyrekcji, dzięki którym był możliwy wyjazd. Pragnę również podziękować w imieniu całej grupy Panu Markowi Szopie – Wójtowi Gminy Książ Wielki  za dofinansowanie naszego pobytu na Białej Szkole.

                                                                                              Mariusz Szumerowski