Rowerowe Brevety 2019 z charsznickim GOK-iem

0
1293

Gminny Ośrodek Kultury w Charsznicy we współpracy z Fundacją Randonneurs Polska zaprasza wszystkich pasjonatów turystyki rowerowej, ale też ludzi lubiących wyzwania, głodnych przygód, wrażeń i sprawdzania granic własnych możliwości , do udziału w przejazdach rowerowych, tzw. Brevetach.

Ojczyzną Brevetów jest Francja, a dokładniej Audax Club Parisien – organizacja, która od 1921 roku jako jedyna na świecie udziela homologacji na wszystkie przejazdy i rejestruje je. Co 4 lata, właśnie w Paryżu, startuje najbardziej znany na świecie Brevet na dystansie 1230 km, w którym bierze udział 6 tyś. cyklistów z całego świata.

Brevety nie są wyścigami, ani zawodami rozgrywanymi na czas i nie ma w nich lokat za najszybsze pokonanie trasy. Są to przejazdy po ściśle ustalonych trasach, w których zwycięzcą jest każdy, kto osiągnie linię mety w wyznaczonym limicie czasu. Podczas pokonywania dystansu na uczestników czekają punkty kontrolne (mniej więcej co 70 km), minimum jeden punkt żywieniowy, a w przypadku dystansów dłuższych – punkt noclegowy.

Limity czasowe nałożone na poszczególne dystanse nie są wygórowane i pozwalają uczestnikowi jechać ze stałą prędkością 15 km/h, co stwarza możliwość ukończenia dystansu nawet mniej doświadczonym cyklistom.

Planujemy w sezonie 2019 zorganizować trzy Brevety, do których bazą wypadową czyli miejscem startu i mety będzie Hala Sportowa GOK w Charsznicy, mieszcząca się przy ul. Mickiewicza 1 A:

14 kwietnia – Brevet na dystansie 200 km

Potoczna nazwa „Lorneta” nawiązuje do trasy, która wytyczona na mapie tworzy cyfrę osiem. To jedna z najbardziej urokliwych tras w Polsce, która biegnie przez Pilicę, Wolbrom, Pieskową Skałę, Olkusz, Rabsztyn, Klucze, Ogrodzieniec, Żarnowiec, Sędziszów, Kozłów i Miechów , a limit czasu na pokonanie dystansu wynosi 12,5 godziny.

25 maja – Brevet na dystansie 300 km

Bardzo ciekawa trasa, potocznie nazwana „Wokół smogu”, biegnie przez Miechów, Proszowice, Nowe Brzesko, Niepołomice, Mogilany, Czernichów, Tenczynek, Krzeszowice, Bukowno, Klucze, Ogrodzieniec, Pilicę, Żarnowiec, Sędziszów i Kozłów. Uczestnicy muszą się stawić na linii mety w ciągu 20 godzin od startu.

29 czerwca – Brevet na dystansie 600 km

Trasa jeszcze nie jest do końca ustalona, ale na pewno będzie wytyczona w Bieszczady i z powrotem. Limit czasu na pokonanie dystansu wynosi 40 godzin.

Zapisy na poszczególne dystanse przyjmowane są tylko i wyłącznie drogą elektroniczną i wymagają one logowania na stronie internetowej www.brevety.pl oraz zaakceptowania Regulaminu.