Kompensator a profesjonalna instalacja przemysłowa

0
1361

Każdego dnia w rozmaitych instalacjach budowlanych i przemysłowych stosujemy elementy nazywane kompensatorami. Fachowcy dodając je do poszczególnych układów mają na myśli przede wszystkim żywotność połączeń oraz brak poważnych awarii w przyszłym użytkowaniu. W poniższym małym poradniku skupiając się na układach przemysłowych postaramy się pokazać Państwu na czym polega funkcja tych kluczowych części.

Co zyskujemy niwelując przemieszczenia?

Kompensator to produkt wykonywany z różnych surowców i według rozlicznych metod. Niezależnie jednak od tego do czego przeznaczona będzie budowana przez nas instalacja, w przypadku połączeń rurowych w przemyśle mamy do czynienia ze wzmożoną eksploatacją oraz naturalnie drganiami i przemieszczeniami. Do tego dochodzą także wymagania będące wynikiem natury przenoszonych wężami substancji. Jeśli jest ona określana jako agresywna, możemy potrzebować kompensatora ze znacznie bardziej odpornego materiału, jakim najczęściej jest teflon.

Ogólnie rzecz ujmując interesujący nas element ma za zadanie nie dopuścić do powstania odkształceń a także łagodzić wszelkie niszczycielskie w dłuższej perspektywie drgania mechaniczne. Oczywiście głównym zyskiem z zakupu partii kompensujących staje się w tym wypadku żywotność i bezawaryjność układu. Jeśli natomiast produkcja będzie mogła trwać bez przeszkód niezależnie od intensywności wywoływanych przez maszyny wibracji, eliminujemy ryzyko strat w często działającej nieprzerwanie produkcji.

Dopasuj kompensator do potrzeb zakładowej instalacji

Grupa produktów określana mianem kompensatorów to niezbędny punkt w planowaniu nowej bądź remontowaniu i naprawie starej instalacji w Twoim zakładzie. Jednakże zanim przystąpimy do uzupełniania dawnych rurociągów i wszechobecnych węży w elementy amortyzujące drgania i odkształcenia, musimy zastanowić się nad rodzajem i materiałem użytym w danej instalacji, najlepiej zaś w upatrzonym sklepie internetowym poprosić o możliwość specjalistycznej oceny sytuacji.

Ekspertyza w omawianej dziedzinie to cecha, która powinna być sprawdzana przez klienta w pierwszej kolejności. Jeśli obsługa danego profesjonalnego punktu sprzedaży nie jest w stanie doradzić nam przez telefon lub formularz kontaktowy, najpewniej także pozycje dostępne w ofercie nie będą najwyższej jakości. Pamiętajmy jednak, że inny rodzaj kompensatora przyda się nam przy mediach gazowych (kompensator tkaninowy), inny przy pracy z olejami (kompensator gumowy NBR), a jeszcze inny w wypadku wentylacji, instalacji hydraulicznych oraz centralnego ogrzewania (kompensator gumowy EPDM). Często napotkamy także miejsca, gdzie jedynym odpowiednim surowcem kompensatora będzie odporna na wszelkie uszczerbki mechaniczne stal.