Obchody 100 lecia Niepodległej Polski w Szkole Podstawowej w Książu Małym

0
673

Obchody 100 lecia Niepodległej Polski w Szkole Podstawowej w Książu Małym rozpoczęły się w piątek 9 listopada 2018 r. warsztatami plastycznymi dla rodziców i dzieci z najmłodszych klas. Wspólne zajęcia miały charakter patriotyczny, wykonano wiele plakatów pt. „Nasza Niepodległa” wykorzystując ciekawe pomysły i techniki plastyczne.

Następnie odbyła się uroczysta akademia, na którą przybyła zaproszona kombatantka, świadek II wojny światowej – pani Maria Płonczyńska.

Uczniowie z wielkim zaciekawieniem słuchali opowieści z czasów wojny, przeplatane piosenkami śpiewanymi przez chór szkolny pod kierunkiem Moniki Wojtyry oraz fragmentami wyświetlanego filmu historycznego.

Do wspólnego śpiewu chętnie włączyli się uczniowie, nauczyciele i rodzice, gdyż teksty piosenek były wyświetlane na ekranie, co ułatwiało śpiew wszystkich zwrotek pieśni żołnierskich.

Pani Maria Płonczyńska dała również uczniom dobrą radę, aby słuchali rodziców i nauczycieli, ponieważ posłuszeństwo jest bardzo ważne, a jego brak może mieć poważne konsekwencje. Poparła to opowieścią z czasów wojny jak nie słuchając rodziców poniosła tego surowe konsekwencje – została postrzelona w ramię.

O godzinie 11.11 cała społeczność uczniowska odśpiewała hymn państwowy przy akompaniamencie fortepianowym ucznia kl. VIII Kacpra Zegana. Tym samym uczniowie wyrazili swoją miłość, szacunek i patriotyzm. Była to żywa lekcja historii, która na długo zostanie w pamięci nas wszystkich.

Słowa podziękowania za przygotowanie uroczystości skierowane są do koordynatora akademii – Moniki Wojtyry oraz do Edyty Ratuch, do wychowawców klas młodszych, do uczestniczących rodziców, a szczególne podziękowanie skierowane jest do Marii Płonczyńskiej – gościa honorowego.