Rondo przed Miechowem - fot. MIECHOWSKI.PL
Rondo przed Miechowem - fot. MIECHOWSKI.PL

Zarówno Komenda Powiatowa Policji jak i Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie winą za zdarzenia drogowe na nowym rondzie (u styku dopiero co otwartej obwodnicy Miechowa i DK Nr 7) obarczają kierowców. Ich zdaniem inwestycja została wykonana prawidłowo, a czynniki sprawiające, że auta lądują na wyspie to – nieuwaga, jazda na przysłowiową pamięć oraz prędkość. 

Na dzień dzisiejszy (6 listopada 2018 r.) na pytania o prawidłowość projektu i wykonania inwestycji nie otrzymaliśmy odpowiedzi od firmy SKANSKA.


A oto pełna treść odpowiedzi otrzymanych od powyższych instytucji:

Jeśli chodzi o rondo na K7 w Strzeżowie, to chyba nieuwaga kierowców i jazda „na pamięć” skutkują takimi zdarzeniami.

Kierowca tira (zdarzenie z 29 październik przyp. redakcja) twierdził, że była mgła i ronda nie widział, ale dodał także, że kiedy jechał tą drogą ostatni raz to ronda nie było. Jeżeli zatem mgła miałaby być tutaj decydująca, to kierowca powinien odpowiednio dostosować prędkość. Jeżeli nie widział ronda to jak miałby zobaczyć np. zakręt?

Rondo jest oznakowane i oświetlone i trudno mieć jakieś zastrzeżenia w tej kwestii.

asp. szt. Marcin Jamroży
Oficer Prasowy
Komenda Powiatowa Policji w Miechowie


 

Dzień dobry,
   

Szanowny Panie Redaktorze
W odpowiedzi na poniższe pytania uprzejmie informuję, uszkodzenie ronda zostało dawno naprawione jeszcze przez wykonawcę (Skanska), bo pierwszy wypadek miał miejsce w dniu odbioru technicznego. Później tj.16 i 17.10.18 odbyła kontrola Nadzoru Budowlanego – również było naprawione.

Czy dobrze zaprojektowane? – dobrze, bo otrzymało decyzję ZRID (Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej)

Czy zostało dobrze wykonane? – dobrze, bo została wydana decyzja o pozwoleniu na użytkowanie przez Nadzór Budowlany.

Od wybudowania tego ronda to już chyba 5 czy 6 wypadek – niestety jest to wina wyłącznie kierowców, którzy „jeżdżą na pamięć” i z nadmierną prędkością. Tym bardziej, że przedmiotowe rondo jest wyjątkowo dobrze oznakowane z każdej strony – zatwierdzony projekt organizacji ruchu leży po stronie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, jako zarządcy drogi o wyższej kategorii (DK 7)

Ponadto, dodatkowo informuję, że  to rondo jest już od ok. 2. miesięcy oświetlone w nocy, bo Gmina bardzo szybko załatwiła formalności w PGE żeby oświetlić wszystkie ronda.

Z poważaniem
Roman Leśniak
Główny Specjalista ds. Organizacji i Informacji  Publicznej
Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie