Z Książa Wielkiego śladami Bożogrobców

0
2336

We wtorek 23 października 2018 r. klasa III, IV i grupa 6-latków z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Książu Wielkim pod opieką nauczycieli Magdaleny Szyniec, Haliny Kałuży i Barbary Włodarczyk udała się na wycieczkę do Miechowa, miasta z wielką tradycją i bogatą historią. Była to nie lada gradka dla młodych miłośników lokalnej historii. Celem wycieczki było naświetlenie rysu historycznego miasta Miechowa ze szczególnym uwzględnieniem upamiętnienia rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy w Muzeum Przykościelnym, gdzie uczniowie mogli usłyszeć o historii miasta przeplatanej wątkami etnograficznymi oraz kulturą ludową. Uczestnicy wycieczki mogli bliżej przyjrzeć się wystawom przedstawiającym zawody z przełomu XIX i XX w. Na szczególną uwagę zasługiwała wystawa Skarbca Bożogrobców, w tym kilkusetletnie szaty liturgiczne księży. Kolejnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Bazyliki Grobu Bożego. Ciekawostką historyczną tutejszego kościoła jest fakt, iż przed Jerozolimską Kopią Grobu Bożego modlił się niegdyś m.in. sam Władysław Jagiełło z żoną, Świętą Jadwigą.

Następnie pieszo udaliśmy się do kina CKiS na spektakl teatralny pt: „Orlątko.” Całość przedstawienia utrzymana w duchu patriotyzmu wpleciona była w losy małego Orlątka uwięzionego przez czarne orły, niszczące wszelkie przejawy Polskości w krainie krasnoludków. Na zakończenie aktorzy wraz z widownią odśpiewali pieśń patriotyczną, pt: „My pierwsza brygada”, z która na ustach nasi podopieczni podążyli dalej do Dworku „Zacisze.” Powstały w 1784r. Dworek prezentuje architekturę drewnianą z bogatym zbiorem eksponatów rodziny Kulczyckich- ówczesnych właścicieli Dworku. Słuchając opowieści o przeszłości Dworku młodzi turyści mogli spocząć na 200-letnich fotelach a następnie posłuchać dźwięków zabytkowego fortepianu.

Jednak wszystko, co dobre, szybko się kończy. Wczesnym popołudniem, pełni wrażeń wyruszyliśmy w drogę powrotną w kierunku Książa Wielkiego.