Jak pozbyć się niepotrzebnych części samochodowych?

0
1710

Niejednokrotnie zdarza się, że po remoncie pojazdu pozostają nam dodatkowe części zamienne, niepotrzebne zwłaszcza, jeśli w międzyczasie zmieniliśmy go na inny. Zdarza się także, że przygotowawszy się już do napraw uznaliśmy je jednak za nieopłacalne. Nie ma żadnego sensu, by nadal zajmowały one miejsce w garażu. Najlepiej pozbyć się ich tak, by na tym zyskać, a jednocześnie trafić bezpośrednio do osób, które ich potrzebują.

Najważniejsze, to dać się znaleźć nabywcy

Z niepotrzebnymi nam już częściami możemy postąpić różnie. Oddać na skup złomu po prostu szkoda, tym bardziej, że jego cena będzie dużo poniżej wartości funkcjonalnego elementu. Wszelkiego rodzaju pośrednictwo np. mechanika, który gotów byłby je odkupić choć w danym momencie nie są mu one bardzo niezbędne, także nie gwarantuje nam uzyskania satysfakcjonującej ceny. Trzeba więc dotrzeć do tych, którzy właśnie potrzebują tego, czego my chcemy się pozbyć. Wyjście już od dawna jest oczywiste. Ogromna cześć części zamiennych jest w Polsce sprzedawana w internecie. Istnieją zapewniające duży zasięg serwisy internetowe, takie jak np. okeno.pl, na których zamieszczać można bezpłatne ogłoszenia motoryzacyjne. Bardzo wiele osób właśnie na takich portalach rozpoczyna ich poszukiwanie. Wystawiając swoje ogłoszenie musimy jednak pamiętać o kilku rzeczach. Nasza oferta może nie wzbudzać takiego zaufania, jak ta, którą przedstawią działające w tej branży przedsiębiorstwa. Pełna informacja o pochodzeniu elementów, ich stanie i przebiegu (jeśli potrafimy to ustalić) jest więc nieodzowna, podobnie jak dokładne zdjęcia. Jeśli wszystkie dotyczą jednego modelu samochodu, możemy zamieścić jedno ogłoszenie, pamiętając jednak, by je dokładnie wymienić i opisać w treści, aby potencjalny nabywca, który potrzebuje jednej części miał możliwość jej łatwego wyszukania. Można mu w tym pomóc także wymieniając modele i wersje pojazdu, do którego jest przeznaczona.

Nie podpadnij urzędnikom

Zawrzeć nieco więcej informacji o okolicznościach, które skłoniły nas do pozbywania się naszych części warto także po to, by nie wzbudzać podejrzeń żadnych organów. Jak wiadomo, jeśli posiadamy je dłużej niż sześć miesięcy, nie musimy tego wykazywać w zeznaniu podatkowym, a nie prowadząc sprzedaży ciągłej i zorganizowanej nie dajemy podstaw do upominania się od nas o podatek, czy nałożenia kary. Jest jednak jeszcze jedna ważna kwestia. Warto uniknąć wrażenia, że prowadzimy nielegalną rozbiórkę pojazdów na części poza stacjami demontażu. Mają tutaj zastosowanie przepisy dot. ochrony środowiska, a także rozporządzenia ministra infrastruktury. Pojazd można wyrejestrować tylko mając np. zaświadczenie o jego zezłomowaniu, w innym wypadku nadal będzie obecny w ewidencji i wymagał opłacania ubezpieczenia. Jeśli więc przedmiotem naszej oferty jest więcej niż kilka elementów, bo np. szykowaliśmy się do większego remontu, napiszmy dlaczego.