Szkoła z Antolki zajęła I miejsce w Polsce w konkursie „Ożywić pola”

Wielki sukces Szkoły Podstawowej w Antolce

0
1800

Szkoła Podstawowa w Antolce od ośmiu lat bierze udział ogólnopolskim programie aktywnej edukacji ekologicznej „Ożywić pola”. Program realizowany jest w formie konkursu, a prowadzony przez Redakcję „Łowca Polskiego” we współpracy z Polskim Związkiem Łowieckim, kołami łowieckimi i leśnikami.

Głównymi celem akcji „Ożywić pola” są przedsięwzięcia promujące realizacje zasad zrównoważonego rozwoju i polityki ekologicznej, a przede wszystkim aktywna edukacja ekologiczna młodzieży szkolnej, nauczycieli i członków Polskiego Związku Łowieckiego w dziedzinie ochrony krajobrazu i różnorodności biologicznej.

Od września 2016 roku do czerwca 2018 roku szkoła brała udział w X edycji konkursu „Ożywić pola”. Realizowaliśmy zadania konkursowe wspólnie z Kołem Łowieckim „Leśnik” Kraków. Szkolnymi koordynatorkami akcji była dyrektor szkoły – Małgorzata Borycka, oraz pani Marta Gajosa, a koordynatorem z ramienia koła łowieckiego – pan Marek Tabor.

W ramach konkursu prowadzona była edukacja ekologiczna na zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych, organizowaliśmy wiele konkursów przyrodniczych. Podejmowaliśmy też wiele działań praktycznych na rzecz ochrony środowiska. Wspólnie z myśliwymi braliśmy udział w akcjach zbiórki kasztanów, żołędzi i kukurydzy dla zwierzyny leśnej, sadziliśmy drzewa, sprzątaliśmy pobliski las, zimą dokarmialiśmy zwierzęta, uczestniczyliśmy w introdukcji bażantów, opiekowaliśmy się kilkoma remizami śródpolnymi.

Przez wszystkie edycje konkursu szkoła zawsze była w czołówce. W roku szkolnym 2009/2010 zdobyliśmy III miejsce, a w poprzedniej edycji, w roku 2015/2016, zajęliśmy V miejsce w Polsce. W tym roku wyniki przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Szkoła w Antolce okazała się najlepszą szkołą w Polsce.

Uroczyste podsumowanie 10 jubileuszowej edycji konkursu i ogłoszenie wyników odbyło się 26 września 2018 roku w SGGW w Warszawie. Do ścisłego finału zakwalifikowało się 31 szkół z całej Polski. Naszą szkołę reprezentowała delegacja 11 uczniów pod opieką Małgorzaty Boryckiej. Towarzyszyli nam myśliwi z Koła Łowieckiego „Leśnik” Kraków: pan Marek Tabor, Józef Ostrowski i Władysław Bielawski. W nagrodę za zajęcie I miejsca otrzymaliśmy puchar, dyplom oraz czek na kwotę 3 000 zł.

Nasz sukces był udziałem nie tylko uczniów i nauczycieli, ale i wielu myśliwych i leśników. Wspierali nas członkowie Koła Łowieckiego Leśnik, między innymi panowie: Józef Ostrowski, Jan Skotniczny, Stanisław Urbanik, Waldemar Ślusarczyk, Władysław Bielawski, Kazimierz Suszalski, Roman Płatek. Szczególną pomoc okazali nam pan Marek Tabor oraz Zbigniew Skowronek, pomysłodawcy i organizatorzy wielu przedsięwzięć na rzecz ochrony przyrody. Współpracowaliśmy także z Kołem Łowieckim „Mirów” oraz z pracownikami Nadleśnictwa Miechów. Pomocą służyły nam też władze samorządowe, które zapewniały dowóz na miejsca prowadzonych akcji. Za okazaną pomoc wszystkim serdecznie dziękujemy.