Na podbój stolicy! Uczniowie z Książa Wielkiego upamiętniają 100. rocznicę odzyskania niepodległości

0
2566

Ostatni piątek września 2018 r. dla uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Książu Wielkim był dniem długo wyczekiwanym, a dla organizatorów nie lada wyzwaniem. Na wycieczkę do Warszawy zgłosiło się bowiem wielu chętnych. Ostatecznie do stolicy w dniu 28 września pojechało ponad 70 uczniów z klas: IV, V a, V b, VI i VII. Towarzyszyło im pięcioro opiekunów – Barbara Włodarczyk, Joanna Wiorek, Grażyna Cież, Agnieszka Pluta oraz Mirosław Szumerowski. Autokary ruszyły z placu szkolnego punktualnie o godzinie 6.00. Droga przebiegła sprawnie, a pogoda sprzyjała podróżującym.

O godzinie 11.00, tak jak planowano, uczniowie rozpoczęli zwiedzanie Stadionu Narodowego. Był to niewątpliwie najbardziej wyczekiwany przez wielu punkt wycieczki. Taras widokowy na stadionie zrobił wielkie wrażenie zarówno na młodszych, jak i na starszych. Nie obyło się bez pamiątkowych zdjęć.

Pałac Kultury i Nauki to kolejne miejsce, które zwiedzili uczniowie. Pod słynną budowlą czekały dwie przewodniczki, zatrudnione, by pomóc w poznawaniu zabytków stolicy i ich historii. Najpierw uczniowie podzieleni na małe grupki wjechali windami na XXX piętro PKiN i z wysokości podziwiali panoramę stolicy. Później mieli czas na zakup pamiątek.

Następnie szybkim marszem cała wycieczka udała się w kierunku Ogrodu Saskiego, by obejrzeć zmianę warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Ten symbol walki za Ojczyznę był jednym z najważniejszych punktów wycieczki ze względu na przypadająca w tym roku 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Tu leży żołnierz polski poległy za Ojczyznę – taki napis widnieje na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Symbolu niezwykłego bohaterstwa, bo anonimowego poświęcenia życia za kraj. Panie – Małgorzata oraz Maria – przewodniczki wycieczki – opowiedziały uczniom historię pomnika i przypomniały, że nie należy zapominać o wartościach patriotycznych. Warto przypomnieć, iż niezwykle ważna jest znajomość historii naszego państwa oraz podtrzymywanie pamięci o bohaterach narodowych, tych znanych, jak również tych zapomnianych. Oprowadzające przypomniały także postaci wielkich Polaków: Józefa Piłsudskiego, kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Jana Pawła II.

Kolejne ważne miejsca, które udało się zobaczyć, to: Plac Teatralny oraz Stare Miasto z Zamkiem Królewskim, Kolumną Zygmunta, pomnikiem Warszawskiej Syrenki i pomnikiem Małego Powstańca, upamiętniającym najmłodszych uczestników powstania warszawskiego. Uczniowie spacerowali także po Krakowskim Przedmieściu. Tutaj podziwiali Pałac Prezydencki, Uniwersytet Warszawski oraz Bazylikę św. Krzyża, gdzie znajduje się serce Fryderyka Chopina.

Po godzinnej przerwie na posiłek cała wycieczka udała się autokarami do Łazienek Królewskich, które stanowiły ostatni punkt zwiedzania. Spacer po tym najładniejszym warszawskim zespole parkowo-pałacowym stanowił miłe wytchnienie od zatłoczonych warszawskich ulic. Młodzi podróżnicy mogli podziwiać tutaj m. in. słynny pomnik Fryderyka Chopina oraz Pałac na Wyspie.

Wycieczka szlakiem narodowego dziedzictwa kulturowego zakończyła się późnym wieczorem. Młodych podróżników – zmęczonych, ale zadowolonych – odebrali czekający już na nich na placu szkolnym rodzice.

(ap)