Wszyscy mamy skłonność od poszukiwania rozwiązań ułatwiających nasze życie, to właśnie jest jeden z motorów rozwoju,z którego korzystamy. Nierzadko usprawnienie tych najprostszych czynności przynosi wiele korzyści, zwiększając efektywność wykonywanych prac. Wiele zadań związanych z procesami wytwórczymi i logistycznymi, polegających na przeładowywaniu czy przepompowywaniu różnych substancji, wymaga jednak wielkiej uwagi, aby zapewniona została należyta szczelność. Dobrej jakości szybkozłączki są skutecznym na to sposobem.

Dużo, szybko i pewnie. Poznaj złącza do największych przeładunków

Jak wiadomo, największa troska przykładana była zawsze do pracy z tymi substancjami, które powinny zostać pod pełną kontrolą, ze względu na zagrożenie, jakie może wyniknąć z jej utraty. W ten sposób zrodziły się eurozłącza TW, gdzie oznaczenie to pochodzi od niemieckiego słowa Tankwagen, czyli cysterny. Po nałożeniu gniazda na wtyk należy za pomocą rozłożonej dźwigni obrócić jego pierścień, a następnie dźwignię tą złożyć, co powoduje zablokowanie uniemożliwiające odkręcenie i otwarcie. Prostota konstrukcji i obsługi, duża średnica i pełne bezpieczeństwo spowodowały, że ten typ złącza stał się standardem nie tylko w transporcie produktów petrochemicznych, ale i wielu innych, włącznie ze spożywczym.

Z Francji z kolei pochodzą, również szeroko stosowane, złącza Guillemin, doskonałe do instalacji przeznaczonych do przeładunku substancji płynnych i sypkich. Ich popularność także należy przypisywać prostocie użytkowania. Obie strony należy złączyć ze sobą, a następnie obrócić, aby pierścienie ryglujące wzajemnie się zaczepiły. Specjalny klucz hakowy potrzebny jest do dociągnięcia połączenia. Wyższość tego rozwiązania nad poprzednim wiąże się z tym, że obie połówki są identyczne, co daje większą swobodę w korzystaniu z wyposażonej w takie szybkozłącza infrastruktury.

Symetryczne są również dobrze znane nam wszystkim złącza Storz, opatentowane w Szwajcarii już pod koniec XIX wieku. Dziś jest to standardowe złącze wszelkiego rodzaju węży i armatury pożarniczej. Poza systemami przeciwpożarowymi, stosuje się je również w przemyśle, budownictwie i wszędzie tam, gdzie potrzebny jest transport i przeładunek materiałów płynnych i sypkich.

Na każdą potrzebę znaleziono już odpowiedź. Znają je fachowcy

Powyżej wymieniliśmy tylko kilka złączy szeroko stosowanych choćby w transporcie. Potrzeby w tym zakresie są jednak dużo szersze, to też wybór uniwersalnych rozwiązań także o mniejszych rozmiarach jest duży. By się o tym przekonać, wystarczy zobaczyć jakie szybkozłączki oferuje np. specjalizujący się w tego rodzaju wyposażeniu technicznym sklep MiDaTech. Bardzo proste złączki Geka, czy królujące w bardzo wielu dziedzinach Camlock, stanowią nieodzowny element niejednej instalacji, która ma być bezpieczna i nie sprawiać kłopotu w obsłudze. Warto jedynie zadbać o to, by, niezależnie od tego jaki typ szybkozłączek jest nam potrzebny, wybierać takie od sprawdzonych producentów, gwarantujących wysoką jakość.