Uczniowie z Książa Małego na Zielonej szkole nad morzem

0
1598

Grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej w Książu Małym przez 7 dni września uczestniczyła w „Zielonej szkole” nad morzem w Jastrzębiej Górze.

Opiekę oraz bogaty program edukacyjno- rekreacyjny przygotowały panie: Danuta Gajos, Małgorzata Banaszek i Bożena Janus, który w całości udało się zrealizować dzięki zaangażowaniu uczniów i pięknej sprzyjającej pogodzie.

Uczniowie zażywali kąpieli się w morzu, uczestniczyli w zabawach i konkursach na plaży, korzystali z promieni słonecznych. Ponadto zwiedzili: Półwysep Helski, odwiedzając Fokarium –dowiedzieli się, że w Bałtyku żyją trzy gatunki fok, najliczniej foka szara, poznali życie i zagrożenia tych ssaków.

Kolejna całodniowa wycieczka z przewodnikiem odbyła się do Trójmiasta: zwiedzili Gdynię, Gdańsk i Sopot. Przewodnik przybliżyła uczniom historię i zabytki tych miast, najwięcej wrażeń grupie dostarczył spacer po sopockim molo.

Uczniowie byli również na Westerplatte, gdzie poznali historię tego miejsca i heroiczną walkę żołnierzy w obronie Polski. Powrotną drogę z Westerplatte do Gdańska odbyli statkiem.

Następna dłuższa wyprawa była do Słowińskiego Parku Narodowego w Łebie, a w nim spacer po ruchomych wydmach z piasku. Uczniowie zwiedzili również Władysławowo spacerując Aleją Gwiazd Sportu, port rybacki i plażę. Długie piesze wycieczki odbywali po Jastrzębiej Górze, byli przy obelisku Gwiazda Północy- w miejscu najdalej wysuniętym na północ, w Rozewiu na Latarni Morskiej pokonując 105 schodów, podziwiali rzeźbę wąwozu – Lisi Jar, wysokie klify morskie, obserwowali zachód Słońca oraz morze nocą zapalając lampiony. Dużą atrakcją okazała się wizyta w Muzeum Figur Woskowych, gdzie chętnie fotografowali się z figurami znanych postaci.

Podczas zielonej szkoły nie zabrakło zajęć dydaktycznych np. z języka polskiego, matematyki, przyrody, geografii oraz plastyki. Uczniowie uczestniczyli w nich z wielkim zaangażowaniem.

Atrakcją wieczorów były liczne dyskoteki i ognisko z pieczoną kiełbaską.

Grupa uczestników choć była duża (46 osób) i zróżnicowana wiekiem okazała się bardzo zintegrowaną i zdyscyplinowaną, za co otrzymała liczne pochwały od kierownika ośrodka, obsługi, nauczycieli sprawujących opiekę i dyrektora szkoły.