Coraz częściej do gabinetu Fizjo-Stacja przychodzą kobiety w ciąży, które potrzebują pomocy. Kobieta będąca w stanie błogosławionym przechodzi przemianę, która polega na dostosowaniu się do zmian zachodzących w jej ciele.

Jedną z nich jest zmniejszenie stabilności, wywołanej przez działanie hormonalne. Produkcja relaksyny oraz estrogenu, wpływa na rozluźnienie więzadeł, torebek stawowych i ścięgien. Zmiany elastyczności będą objawiać się zmianą środka ciężkości, oraz zmianą rytmu chodzenia lub utrzymywania jednej pozycji mogą dawać objawy dyskomfortu lub bólu. Zmniejszona stabilność umożliwia poszerzenie miednicy po to, by powiększająca się macica wraz z dzieckiem, miała odpowiednią ilość przestrzeni, a jej wielkość nie wpływała na upośledzenie funkcji narządów wewnętrznych znajdujących się w tej okolicy. Umożliwia również powstanie odpowiednio dużego kanału rodnego niezbędnego do bezpiecznego przejścia etapu narodzin dziecka. Zmiany w równowadze struktur więzadłowych wskazują na wyraźny związek pomiędzy pracą w pozycji stojącej oraz kondycją mięśni w okolicy miednicy.

Wzrost wagi jest procesem fizjologicznym, gdy mieści się w granicach 10-12kg. Powiększenie masy ciała o 20% zwiększa siłę nacisku na stawy, aż do 100%. Dlatego tak ważne jest okresowe monitorowanie masy ciała. Należy przy tym pamiętać, iż organizm ciężarnej zatrzymuje wodę i u 80% kobiet powoduje obrzęki. Te z kolei mogą mieć wpływ zarówno na przyrost masy ciała jak i na ruchomość stawów. Wraz ze wzrostem dziecka i powiększająca się powierzchnia łożyska zmienia się ilość krwi krążącej oraz zapotrzebowanie na tlen. Zmienia się metabolizm kobiety w ciąży.

Czas zmian może wywołać frustrację, podobnie jak oczekiwanie na poród. Aktywność fizyczna, jak wykazują badania ma znaczący wpływ na stan psychiczny oraz sposoby radzenia sobie ze stresem. W warunkach fizjologicznych, gdy zachowana jest dobra kondycja psychofizyczna kobiety, oraz prawidłowa statyka ciała, ciąża i poród przebiegają bez dodatkowych dolegliwości bólowych.