Odkąd pamiętamy nasi dziadkowie wytwarzali swój własny, domowy alkohol, jednak w dzisiejszych czasach już niewielu z nas znajduje na to czas. Mimo to, jest to nasze nieśmiałe marzenie. W końcu tak samo jak nasi dziadkowie chcielibyśmy pochwalić się czasem przed znajomymi czymś, co sami stworzyliśmy. Wbrew pozorom, nie jest to taki skomplikowany proces – wystarczy dobrze znać przebieg każdego etapu i wcale nie zajmie nam on tak wiele czasu. Jednak jak się do tego wszystkiego przygotować i gdzie szukać porad? I kolejna kwestia: czy jest to do końca legalne? Na te wszystkie pytania spróbujemy dziś odpowiedzieć!

Na początek trochę o naszych prawach, czyli jak legalnie produkować w domu alkohol?

W naszym kraju na własny użytek legalnie możesz produkować wyroby winiarskie, czyli dokładnie wino, cydr i perry, a także wyroby spirytusowe, którymi są m.in.: rum, whisky, brandy, wódka czy gin. Należy pamiętać, że muszą być to napoje alkoholowe uzyskane na użytek własny, czyli nie wprowadzone do obrotu. W przypadku mocniejszych alkoholi należy wykorzystać alkohol bazowy z legalnego źródła. Produkcja musi mieć charakter hobbystyczny. Jeśli spełniamy te warunki to nie powinniśmy się niczego obawiać. Jeżeli nie mamy pewności to warto poczytać więcej na ten temat i upewnić się w tej kwestii.

W co muszę się zaopatrzyć, aby samodzielnie uzyskać domowy trunek

Do zrobienia wina, cydru czy whisky w domu nie potrzebujesz wcale tak wiele produktów. Wbrew pozorom to nie taki skomplikowany proces. Zakup samych akcesoriów przydatnych na początku jest niewielkim wydatkiem. Jeśli ktoś się postara to zmieści się nawet w stu złotych. W końcu nie potrzebujemy od razu drogiego sprzętu – jest różnica czy kupimy alkoholomierz za 20 złotych czy za 120 złotych, prawda? A na początku to wcale nie ma takiego znaczenia, czy będzie on bardzo drogi. Naszym zdaniem warto zastosować metodę małych kroczków, a gdy spodoba nam się ten proces to zaczniemy wymieniać po kolei sprzęt na droższy i taki, który ułatwi nam większość czynności. W Internecie oraz fachowej literaturze na ten temat znajdziesz porady, które pomogą Ci na początek. Kolejną kwestią są drożdże, jakie powinniśmy wybrać. Wyróżniamy między innymi drożdże gorzelnicze, winiarskie czy piwowarskie – warto poczytać o każdych z nich i upewnić się, które będą najlepsze do naszych wyrobów. Dzięki zdobytej wiedzy będziemy mogli rozwijać się w tym temacie i być coraz lepsi w tym fachu.