Pył drzewny może zniszczyć Twój zakład w mgnieniu oka. Nie pozwól na to!

0
1547

Do najpoważniejszych zagrożeń związanych z różnego rodzaju działalnością produkcyjną należą te dotyczące substancji mogących eksplodować. Wiele z nich jest dobrze rozpoznanych i ich świadomość jest duża, a wprowadzane środki zaradcze wystarczające. Wiemy więc jak obchodzić się np. gazami czy paliwami płynnymi. Są jednak i takie, które wciąż zbyt często się lekceważy. Należy do nich np. możliwość wybuchu pyłu drzewnego.

Czy na pewno wiemy co może się wydarzyć?

Jakie niebezpieczeństwo w pierwszej kolejności może nam spędzać sen z powiek, jeśli chodzi o zakłady pracujące z różnego rodzaju materiałami drewnopochodnymi? Zwykle na myśl przychodzi nam pożar. Tu świadomość zazwyczaj jest wystarczająca i na pojawiające się zagrożenie nierzadko da się skutecznie odpowiedzieć. A wybuch?

Zwykle zdajemy sobie sprawę przynajmniej z negatywnego wpływu pyłu drzewnego na zdrowie narażonych na niego pracowników. Brak wystarczających środków ochrony niesie ze sobą ryzyko uczuleń, podrażnień błon śluzowych nosa, a nawet zapalenia zatok czy oskrzeli. Jakby tego było jeszcze mało, pył z niektórych twardych gatunków drewna ma działanie rakotwórcze.

Jego nagromadzenie może jednak spowodować także ryzyko wybuchu. Jest ono różne i zależy od wielkości cząstek, a także proporcji zmieszania z powietrzem. Największe zagrożenie czai się ze strony frakcji najdrobniejszych, ze względu na bardzo małą szybkość opadania, lub jego brak. Nie sposób przewidzieć ani zauważyć, że stało się coś niepokojącego, jak wyciek paliwa czy dającego się wyczuć gazu. Wzburzenie pyłu może spowodować eksplozję o charakterze łańcuchowym. Zapłon zdarza się nie tylko na skutek kontaktu z ogniem, ale także np. nagrzanymi urządzeniami.

Nieusuwanie tych najdrobniejszych odpadów towarzyszących produkcji drzewnej – w tym także trocin – może mieć więc konsekwencje niezwykle poważne.

Profilaktyka sposobem na bezpieczeństwo pracy

Trociny i pył drzewny trzeba więc na bieżąco likwidować, przy czym należy robić to w sposób umiejętny – praca z ręczną szczotką, ze względu na ryzyko powstawania chmur pyłowych, może być przeciwskuteczna. Właściwym rozwiązaniem są urządzenia ssące. Odpowiedniej jakości odciąg trocin powinien więc znaleźć się we właściwej liczbie na wyposażeniu każdego zakładu. Nie ma potrzeby sięgania po jakiekolwiek rozwiązania prowizoryczne, jako że na rynku bez trudu znajdziemy urządzenia wprost doskonałe, jak np. te oferowane przez firmę Etalon, producenta wyposażenia zakładów stolarskich. Dobry odciąg nie tylko sprawnie usuwa trociny i pył. Ważne jest także to, by jego działanie nie męczyło załogi, przede wszystkim za sprawą hałasu – pamiętajmy, że konieczność ochrony przed nagromadzeniem pyłu zachodzi przez cały czas. Cichobieżny i bezawaryjny, a przy tym łatwy w obsłudze odciąg jest więc rozwiązaniem znakomitym.