Policjanci odzyskali przywłaszczony portfel, sprawca usłyszał zarzut

0
1012

Mężczyzna, który przywłaszczył znaleziony w sklepie portfel został zatrzymany przez policjantów z Posterunku Policji w Książu Wielkim. Funkcjonariusze odzyskali także portfel, karty płatnicze oraz 1700 zł. W piątek sprawca usłyszał zarzut przywłaszczenia, grozi mu kara pozbawienia wolności do roku.

Do zdarzenia doszło w czwartek 26 czerwca 2018 r., w jednym ze sklepów w Książu Wielkim, gdzie robiący zakupy mężczyzna zgubił portfel. Brak portfela zauważył przy kasie, kiedy chciał zapłacić za zakupy. Był pewny, że wchodząc do sklepu miał go ze sobą i kiedy portfela nigdzie nie można było znaleźć, postanowił powiadomić Policję. Strata była istotna – w portfelu znajdowało się około 2 tys. zł a także karty płatnicze.

Funkcjonariusze po otrzymaniu zgłoszenia natychmiast podjęli czynności by ustalić, co stało się z portfelem i  kilka godzin później zatrzymali sprawcę przywłaszczenia. Okazało się, że portfel, który zgubił pokrzywdzony podczas zakupów, znalazł inny mężczyzna, 64-letni mieszkaniec gminy Książ Wielki. Znalazł i zabrał. Policjanci zatrzymali sprawcę a także odzyskali portfel, karty bankomatowe oraz 1700 zł. W chwili zatrzymania mężczyzna był nietrzeźwy. Po wytrzeźwieniu, w piątek 29 czerwca, funkcjonariusze przedstawili mu zarzut przywłaszczenia rzeczy znalezionej. Podejrzany przyznał się do winy, grozi mu kara pozbawienia wolności do roku.

Pamiętajmy, że stare powiedzenie „znalezione, nie kradzione” nie ma odzwierciedlenia w przepisach. Znalazca rzeczy, nie zawiadamiając o tym Policji lub innego organu państwowego albo w inny właściwy sposób nie poszukując jej właściciela naraża się na odpowiedzialność karną.

asp. szt. Marcin Jamroży