Wycieczka uczniów z Książa Wielkiego do Kopalni Soli w Bochni

0
1151

12 czerwca 2018 r. uczniowie klas II, III i IV udali się na wycieczkę do Kopalni Soli w Bochni. Wraz z wychowawczyniami Jolantą Biedrzyńską i Magdaleną Szyniec podróż po kopalni rozpoczęliśmy od zjazdu pod ziemię szybem Campi (72 piętra w głąb!), aby poznać sposoby dawnej techniki wydobywczej soli. Autentyczne podziemne korytarz przeniosły wszystkich w odległe stulecie panowania Kazimierza Wstydliwego. Niesamowitych wrażeń dostarczył podziemny labirynt usytuowany pod miastem Bochnia. Trasa z podziemną ekspozycją multimedialną była wspaniałą atrakcją i niesamowitym przeżyciem, które przeniosło wszystkich świat legendy o Świętej Kindze.

Uczniowie i nauczyciele mogli przebywać w komorze Ważyn, gdzie jest wyjątkowy mikroklimat podziemnych wyrobisk zabytkowej kopalni soli w Bochni. Właściwości podziemnego aerozolu niwelują objawy alergii oraz korzystnie wpływają na poprawę stanu zdrowia osób z chorobami dróg oddechowych. Aktywne spędzenie czasu umożliwiły podziemne boisko sportowe o powierzchni ok 300 m2 , gry w tenisa stołowego i 140 metrowa zjeżdżalni.

Największą atrakcją wszystkich uczestników wycieczki była przejażdżka podziemną kolejką zwaną przez pracowników „Kuba”, która przemierzyła kilometrową trasę pomiędzy szybem Campi i Sutoris.  Kolejka została tak nazwana na cześć ostatniego konia, który towarzyszył górnikom podczas pracy. Ciekawostką okazała się również Kaplica Św. Kingi, ponieważ jest ona jedynym na świecie kościołem, przez który biegną tory kolejki i przejeżdża pociąg.

Pobyt w kopalni soli w Bochni okazał się niezwykłą przygodą jak również interesującą lekcją historii. Był to dzień bardzo aktywny i pełen wrażeń. Bogatsi w wiedzę i wspomnienia szczęśliwie wszyscy wrócili do domu.