Śladem Armii Krajowej i Mapa Akcji „Burza” w Miechowie

0
755

15 i 16 czerwca 2018 r. na rynku w Miechowie stanie mobilna wystawa Muzeum Armii Krajowej. Prezentować będzie pamiątki i dokumenty dotyczące Akcji „Burza” przeprowadzonej w 1944 r. Działaniom Inspektoratu Miechowskiego ZWZ-AK „Maria” w latach 1939-1945 poświęcona będzie także konferencja popularnonaukowa, która odbędzie się 15 czerwca w Muzeum Ziemi Miechowskiej.

W 1944 r. Miechów był ważnym ośrodkiem działań polskiego podziemia ze względu na przecinające się linie komunikacyjne. Żołnierze podziemia niszczyli urządzenia i linie kolejowe, patrol dywersyjny Obwodu Miechów spalił na przystanku kolejowym Kamieńczyce cysternę z benzyną. Organizowano również akcje na transporty towarowe w okolicach Wolbromia i Charsznicy. Ponadto, w kwietniu 1944 r., oddział „Babinicza” zniszczył urządzenia na stacji kolejowej „Tunel”. Żołnierze Samodzielnego Baonu Szturmowego „Suszarnia” przeprowadzili blisko 200 akcji bojowych i dywersyjnych. Ich zadaniem było zabezpieczenie tunelu kolejowego pod Białą Górą, zdobycie Miechowa i Wolbromia. Jesienią 1944 r. partyzanci wzięli udział w walkach w lasach sancygniowskich. Na przełomie lipca i sierpnia 1944 roku partyzanci wyzwolili obszar ok. 1000 km2 nazywany Rzeczpospolitą Partyzancką lub tzw. Republiką Pińczowską. 5 sierpnia 1944 r. doszło do bitwy partyzanckiej o Skalbmierz, podczas której żołnierze podziemia pokonali oddziały niemieckiej ekspedycji karnej.

Ważną postacią tych wydarzeń był gen. Bolesław Nieczuja-Ostrowski ps. „Tysiąc”, który zostanie przypomniany podczas konferencji popularnonaukowej poświęconej okupacji i konspiracji na terenie Inspektoratu Miechowskiego ZWZ-AK. Odbędzie się ona 15 czerwca 2018 r. od 10.00 do 12.00 w Muzeum Ziemi Miechowskiej przy ul. Warszawskiej 1. Wśród prelegentów znaleźli się znani historycy, konferencji będą: Mateusz Gawlik z Instytutu Historii UJ, Stanisław Piwowarski, znawca historii wojennej na ziemi miechowskiej a także Mirosław Brach i Piotr Makuła, historycy z Muzeum Armii Krajowej.

Okazją do rozmów o historii Armii Krajowej na ziemi miechowskiej będzie dwudniowy piknik na Rynku. 15 czerwca od 10.00 do 15.00 szkolne drużyny będą mogły spróbować swoich sił w grze wielkoformatowej „Śladem Akcji Burza i AK” . W sobotę 16 czerwca od 11.00 do 16.00 zaplanowano pokazy grup rekonstruktorskich, miniwystawę multimedialną i konkursy z nagrodami. Pracownicy Muzeum AK będą zachęcać do przekazywania pamiątek i świadectw o wydarzeniach związanych z działalnością Armii Krajowej. Materiały te uzupełnią interaktywną mapę prezentującą aktywność AK w Małopolsce.

Udział w grze historycznej wymaga wcześniejszych zapisów pod adresem: akcjaburza@muzeum-ak.pl. Szczegóły akcji na www.muzeum-ak.pl. Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.