Noc Muzeów w Krakowie z udziałem uczniów z Antolki

0
1120
Noc Muzeów - Kraków 2018
Noc Muzeów - Kraków 2018

Noc z 18/19 maja 2018 r. uczniowie klasy IV i V Szkoły Podstawowej w Antolce spędzili w Krakowie. Korzystając z organizowanej już kolejny raz Nocy Muzeów odwiedzili kilka instytucji kulturalnych tego rodzaju za symboliczną złotówkę. Wycieczkę zorganizowała Ewa Doniec, a opiekę nad uczestnikami sprawowały też panie – Grażyna Łysek i Marzena Krochmal-Białek.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Muzeum Narodowego i jego oddziału w Sukiennicach, gdzie młodzież niejednokrotnie pierwszy raz spotkała się z dziełami tej rangi. W Sukiennicach mieści się bowiem jedna z największych w Polsce stałych wystaw XIX-wiecznego polskiego malarstwa i rzeźby. Wśród obrazów rozpoznawali znane im z lekcji języka polskiego czy sztuki dzieła Jana Matejki, Juliana Fałata, Henryka Siemiradzkiego, Leona Wyczółkowskiego, Józefa Chełmońskiego…

Czekając na swoją kolej, przed wejściem do muzeum chłopcy (Bartosz Białek, Dawid Knapik i Wojciech Kruszec) udzielili wywiadu na temat celu swojej wycieczki i planów na wieczór jednej z rozgłośni polskiego radia. Było to dla nich niesamowite przeżycie.

Z kolei udaliśmy się do Muzeum Archeologicznego. Mieliśmy tam okazję obejrzeć m. in. zabytki starożytnego Egiptu (sarkofagi z wyraźnymi hieroglifami, mumie…). A oglądane w półmroku robiły ogromne wrażenie. Z kolei obejrzeliśmy kolekcję eksponatów peruwiańskich ofiarowanych muzeum przez podróżnika Władysława Klugera. Na wystawie „Pradzieje i wczesne średniowiecze Małopolski” pokazano jak wyglądało życie w tym regionie od neandertalczyka aż do średniowiecznych mieszczan (jak zdobywano pożywienie, jak mieszkano, jak się ubierano…).

W muzeum biskupa Erazma Ciołka mieliśmy okazję obejrzeć przepiękny pokaz tańca dworskiego. A w Muzeum Archidiecezjalnym Kardynała Karola Wojtyły przy ulicy Kanoniczej obejrzeliśmy rzeczy osobiste Papieża, Dary Papieskie, czyli przedmioty, które Ojciec Święty otrzymał podczas licznych podróży, ale też wystawę „Sztuka sakralna XIII-XX w”. Czekała tam na nas ponadto niespodzianka. Zostaliśmy poczęstowani kremówkami. Kiedy ponownie znaleźliśmy się na krakowskim Rynku, na fasadzie Sukiennic wyświetlano multimedialny pokaz „Muzeum utracone 2018”. Tegoroczna edycja projektu była związana z historią Łazienek Królewskich w Warszawie.

Kolejny przystanek na turystycznej trasie mieliśmy w Barbakanie. Zwiedziliśmy tę budowlę obronną, ale też wysłuchaliśmy opowieści grupy rekonstrukcyjnej Strzelców Podhalańskich na temat historii pułku. Prezentacją uzbrojenia zainteresowani byli głównie chłopcy.

Na zakończenie pobytu w Krakowie przeszliśmy po murach obronnych w sąsiedztwie Bramy Floriańskiej.