Jak wybudować energooszczędny dom? Poznaj odpowiedź!

0
669

Budowa, czy zakup domu to inwestycja na bardzo długi okres czasu. Niejednokrotnie zdarza się, że dom przechodzi z „pokolenia na pokolenie” lub jest sprzedawany służąc kolejnym właścicielom – stąd też jego żywotność powinna wynosić co najmniej kilkadziesiąt lat. Niestety nie zawsze panujący obecnie duży popyt na budownictwo sprzyja solidnemu wykonywaniu budynków, a tymczasem każdy błąd, czy pójście na skróty w procesie projektowania bądź budowy domu może znacząco obniżyć jego żywotność lub zwiększyć koszty jego eksploatacji. Każda z tych sytuacji jest niepożądana, stąd warto zadać sobie pytanie co zrobić, aby wybudować dom, który nie tylko będzie służył przez wiele lat, ale również nie zrujnuje naszego budżetu na etapie jego użytkowania?

Ogrzewanie – główny koszt eksploatacji

Pomimo tego, że w Polsce właściwie nie występują już srogie zimy, a temperatury znacznie poniżej zera utrzymują się maksymalnie przez kilkanaście dni w roku sezon grzewczy i tak trwa przez większą część roku. Każdy użytkownik domu wie, że ogrzewanie włącza się nawet w sytuacjach, gdy słupki rtęci nie zbliżają się do zera, ale np. zimny wiatr, czy deszcz sprawia, że odczuwalna temperatura jest niska. Dlatego bywają lata, gdy po raz pierwszy piec grzewczy trzeba uruchomić na przełomie września i października, a mieć go w „pogotowiu” jeszcze końcem kwietnia. Stąd też każdy, kto chce mieć dom, który nie stanie się „workiem bez dna” w zakresie kosztów ogrzewania powinien zwrócić szczególną uwagę na zastosowanie techniki ociepleniowej. Z resztą powinno być to zmartwienie nie tylko tych, którzy dbają o własny budżet, czy ekologię. Od 2021 roku w Polsce zaczną obowiązywać rygorystyczne przepisy w zakresie energooszczędności, którym będzie musiał sprostać każdy budynek mieszkalny.

Oczywiście ocieplenie budynku jest w dużej mierze uzależnione od przyjętych rozwiązań architektonicznych, jednak – bez względu na różnice zachodzące w budowie każdego domu – można wskazać na elementy wspólne. Przede wszystkim są nimi wykorzystywane materiały budowlane do ocieplania każdego elementu konstrukcji. Należy o tym pamiętać, gdyż ocieplenie np. tylko ścian budynku, a pominięcie fundamentów, czy dachu sprawi, że dom będzie przepuszczał przez te elementy znaczne ilości ciepła. Dlatego poszukując dewelopera należy zwrócić uwagę, czy w oferowanych przez niego budynkach problem ocieplenia potraktowano całościowo.

Wysoki wskaźnik energooszczędności

Niestety w Polsce ciągle trudno znaleźć dewelopera oferującego domy o wysokim poziomie energooszczędności. Wyjątkiem są tutaj domy na sprzedaż w Tarnowskich Górach wzniesione w ramach „Osiedla Sielanka”. Spełniają one najwyższe standardy energooszczędności, które gwarantują bardzo niską utratę ciepła. Wynika to z zastosowania wysokiej jakości materiałów, a przede wszystkim ocieplenia nimi budynku od fundamentów po dach. Poza tym deweloper budujący „Osiedle Sielanka” we własnym zakresie przeprowadza testy szczelności swoich domów, co pozwala w porę wyeliminować jakiekolwiek ubytki w tym zakresie.