Akcja promująca czytelnictwo wśród uczniów i mieszkańców Książa Małego

0
1395

23 kwietnia 2018 z okazji Międzynarodowego Dnia Książki uczniowie klas IV-VII podsumowali akcję prowadzoną przez kilka dni metodą projektu, która promowała czytelnictwo zarówno wśród uczniów jak i wśród mieszkańców. Celem akcji było promowanie czytelnictwa wśród uczniów i społeczności lokalnej.

Przygotowali happening przy pomocy którego starali się przekonać, że warto odłożyć telefon, komputer, by sięgnąć po książkę.

Odbył się „Sąd nad książką” – inscenizacja rozprawy sądowej, gdzie Książka zasiadła na ławie oskarżonych. Udało się ją obronić, a to dzięki tym, którzy nie zapomnieli jakie wartości niesie ze sobą przyjaźń z książką w myśl powiedzenia: „Książka to mistrz, co darmo nauki udziela, kto ją lubi, doradcę ma i przyjaciela ”.

Z tej okazji projektowali plakaty na temat „zalet czytania”, które wykorzystano w przestrzeni publicznej. Uczniowie przemaszerowali przez Książ Mały, przeprowadzali wywiady z mieszkańcami na temat czytanych książek, wręczali ulotki ukazujące korzyści z czytania, zapraszali do korzystania z biblioteki.

W aptece, sklepie i w ośrodku zdrowia napotkanym klientom zadawali pytania dotyczące ich ulubionych książek oraz lektur szkolnych. Rozmówcy chętnie dzielili się swoimi wrażeniami dotyczącymi czytania, niejednokrotnie z sentymentem sięgali pamięcią do czasów „szkolnych” wspominając niezapomniane baśnie i książki z dzieciństwa, a wśród nich ulubione lektury szkolne „Dzieci z Bullerbyn”, czy „Tajemniczy ogród”.

Dużą radość sprawiło dzieciom przeprowadzanie wywiadów z rodzicami i nauczycielami. Młodzi ludzie okazali się doskonałymi ambasadorami książek zarażając mieszkańców swoim entuzjazmem i szczerym przekonaniem o ważnej roli książki.

Czwartoklasiści czytali fragmenty baśni w przygotowanych przez siebie strojach z różnymi rekwizytami przed swoimi koleżankami i kolegami. W klasach odbyły się też konkursy czytelnicze dotyczące znajomości baśni.

W ramach tych działań odbyły się zajęcia praktyczne – nauka okładania książek. Miłym akcentem było wręczenie nauczycielom zakładek do książki wykonanych przez najmłodszych uczniów.

Do akcji promującej czytelnictwo dołączył się Samorząd Uczniowski przygotowując zabawy i konkursy czytelnicze dotyczące znajomości baśni i lektur szkolnych.

Akcję przygotowali i przeprowadzili uczniowie wraz z wychowawcami, z nauczycielem języka polskiego, plastyki i opiekunem SU.