Rozbijmy Więzienie w Miechowie – edukacyjna gra miejska

0
1611

W 73. Rocznicę rozbicia przez żołnierzy Armii Krajowej więzienia PUBP w Miechowie Urząd Miasta i Gminy w Miechowie, Muzeum Ziemi Miechowskiej, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie oraz Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Olkuszu zorganizowały dla uczniów szkół z terenu Miechowa i okolic edukacyjną Grę Miejską „Rozbijmy więzienie w Miechowie!”.

Celem gry było zapoznanie uczestników z historią miechowskiej Armii Krajowej i losami jej żołnierzy w okresie okupacji niemieckiej oraz w pierwszych miesiącach po wkroczeniu Armii Czerwonej. Szlak gry wiódł na teren byłego getta, a także do niemieckiego aresztu Kriminallpolizei.

Uczniowie udawali się w miejsca, w których upamiętniono akcje zbrojne Armii Krajowej w Miechowie (egzekucja wyrokiem Podziemnego Sądu Specjalnego na Kazimierzu Nowaku vel Noaku w dniu 23 czerwca 1943 r. czy też pod tablicę w Bazylice Bożogrobców upamiętniającą wyzwolenie spod okupacji niemieckiej przez AK w Inspektoracie „Maria” ponad 1000 km² obszaru powiatu w lecie 1944 r.).

Następnie uczniowie udali się na wzgórza widokowe na obecnym osiedlu Sikorskiego, skąd obserwowali rekonstruowane bunkry niemieckie na drodze do Charsznicy i na cmentarz parafialny, na którym dokumentowali kwatery wojenne. Stamtąd ruszyli do dawnego więzienia PUBP w Miechowie, gdzie pod okiem rekonstruktorów historycznych z GRH Wrzesień 39’ wykonywali ćwiczenia z pomocy medycznej opatrując uwolnionych więźniów.

Ostatnim zadaniem było patrolowanie w rejonie ulicy Jagiellońskiej 7, gdzie mieściła się siedziba UBP w Miechowie. Tam zatrzymani do kontroli przez patrol MO kierowani byli do Muzeum Ziemi Miechowskiej, gdzie wypełniali ankietę celem ujawnienia. Ostatecznie najlepiej z zadaniami poradziła sobie młodzież z klasy gimnazjalnej przy Szkole Podstawowej nr 2 w Miechowie.

A oto wyniki gry:

  1. Patrol „Miechowici” ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Miechowie.
  2. Patrol „Jaksianki” ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Jaksicach.
  3. Patrol „Zośka” ze Szkoły Podstawowej w Pstroszycach.
  4. Patrol „Nil” ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Miechowie.
  5. Patrol „Nieczuja” z IV Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu.
  6. Patrol „Błyskawica” ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Miechowie.

Gratulujemy zwycięzcom i uczestnikom, dziękujemy nauczycielom oraz naszym partnerom, z którymi przygotowaliśmy naszą edukacyjną grę historyczną. Składamy również podziękowanie Państwu Gaździckim za udostępnienie ogrodu uczestnikom naszego przedsięwzięcia. Wszystkim składamy serdeczne podziękowania!