Od 05 lutego do 09 lutego 2018 roku uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego uczestniczyli w Białej Szkole w Porąbce. Opiekunami  dwudziestoosobowej grupy uczniów byli: Grażyna Cież, Mariusz Szumerowski oraz przebojowy kierowca autokaru – Jerzy Cież.

W pierwszym dniu  pobytu młodzież wraz z opiekunkami udała się na spacer po okolicy, żeby poznać region. Uczniowie dowiedzieli się m.in., że Porąbka  znajduje się między Żywcem a Kętami w Beskidzie Małym. Po powrocie do Domu Wczasów Dziecięcych mieli czas na rozpakowanie się i przygotowanie się do  wieczoru zapoznawczego.

Następnego dnia wszyscy w świetnych humorach pojechali na stok narciarski na Górę Żar 761m.n.p.m. Część dzieci ,która miała pierwszy raz narty na nogach była pod opieką instruktora a reszta grupy była z opiekunami gdzie doskonaliła swoją jazdę.   Wieczorem zaś cała grupa świetnie bawiła się podczas Turnieju Gier i Zabaw. Kolejnego dnia również było  4 godzinne szusowanie na nartach. Pogoda dopisała i wszystkim wyjazd się podobał. Po kolacji odbył się Karnawałowy Pokaz Mody, w którym uczestnicy białej szkoły mogli się wykazać swoją wyobraźnią i twórczością, ponieważ spośród wielu rzeczy musieli skomponować oryginalne stylizacje.

W czwartek wszyscy wyruszyliśmy na kolejne szusowanie po stoku. Dzieci nabierały coraz to większej pewności podczas zjazdów z Góry. Po podwieczorku uczniowie udali się na ognisko gdzie oprócz pieczenia kiełbasek również korzystali z uroków pięknej zimowej aury rzucając się śnieżkami i zjeżdżając na sankach oraz jabłuszkach  Wieczorem zorganizowana została dyskoteka, na której młodzież miała okazję potańczyć z uczniami innej szkoły. Tego dnia odbyły się zabawy pt. W krainie Lucky Lucka, w których każdy mógł popisać się kreatywnością oraz sprytem jak przystało na dzikim zachodzie. Również zostały rozdane dyplomy.

W piątek było pakowanie, bo był to ostatni dzień pobytu w Porąbce. Po pożegnaniu się z Wychowawcami Placówki przyszedł czas na ostatnie szusowanie na stoku. Po zakończonym białym szaleństwie część uczniów zdała sprzęt narciarski i udaliśmy się z cała grupą do autokaru.   Czas szybko minął i uczniowie niechętnie opuścili malowniczą , pełną atrakcji miejscowość. Jednakże wszystkie dzieci wraz z opiekunami miło i bezpiecznie spędzili czas w Porąbce. Mam nadzieję, że wyjazd na Biała Szkołę wszyscy będą  miło wspominać i za rok znów tam  wrócimy.  Dziękuję w imieniu Dzieci Rodzicom , Dyrekcji ,dzięki którym był możliwy wyjazd. Pragnę również podziękować w imieniu całej grupy Panu Markowi Szopie Wójt Gminy Książ Wielki  za dofinansowanie naszego pobytu na Białej Szkole.

                                                                           Mariusz Szumerowski