Odszkodowania za śmierć bliskiej osoby. Zobacz przydatny poradnik!

0
1335

Śmierć bliskiej osoby w wypadku komunikacyjnym, to bardzo trudny czas w naszym życiu. Takie zdarzenia wiążą się z ogromny cierpieniem, z którym czasami nie potrafimy sobie poradzić. Jeżeli w wypadku zginie, na przykład małżonek, to wtedy nasze życie diametralnie się zmienia. Nie dość, że cierpimy z powodu straty ukochanego, to jeszcze martwimy się, jak sobie poradzimy w dalszym życiu. Warto wiedzieć, o jakie świadczenia możemy starać się od ubezpieczyciela sprawcy zdarzenia. Przygotowaliśmy poradnik, w którym znajdują się ważne informacje na temat odszkodowań.

Staraj się o uzyskanie odpowiedniego odszkodowania za wyrządzoną szkodę

Warto zapoznać się z artykułem 446 § 3 kodeksu postępowania cywilnego, który mówi, że sąd może przyznać najbliższym członkom rodziny zmarłego stosowne odszkodowanie, jeżeli wskutek jego śmierci nastąpiło znaczne pogorszenie się ich sytuacji życiowej. Argumentami za przyznanie tego świadczenia mogą być, między innymi: brak opieki ze strony rodzica, który pozostał przy życiu czy niedołężność opiekunów dzieci zmarłego. Pamiętajmy, że mamy także możliwość ubiegania się o zadośćuczynienie za wyrządzone krzywdy, czyli szkody moralne. Zaznaczmy, że 3 sierpnia 2008 roku została wprowadzona nowelizacja do kodeksy postępowania cywilnego, czyli artykuł 446 § 4. Upominać się można o zadośćuczynienie za doznaną krzywdę, nawet w przypadku, gdy nie nastąpiło ekonomiczne pogorszenie się sytuacji życiowej bliskich.

Kryteria brane pod uwagę przy przyznawaniu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę

Na wysokość zadośćuczynienia ma kilka ważnych czynników. Pod uwagę brane jest wiele kryteriów, między innymi długość cierpienia po śmierci poszkodowanego, wiek osoby uprawnionej do otrzymania świadczenia i stopień pokrewieństwa ze zmarłym. Wyznaczniki się zmieniają w sytuacji, gdy o takie zadośćuczynienie występują rodzice zmarłego dziecka. W takim przypadku decydują takie argumenty, jak nagłe rozerwanie więzi rodziców z dzieckiem czy utrata możliwości na uczestniczenie w rozwoju małoletniego. Zgodnie z artykułem 446 § 2 kodeksu postępowania cywilnego, można ubiegać się o rentę alimentacyjną. Przyznawana jest osobom, wobec których na zmarłym ciążył obowiązek wypłacania tego świadczenia i które za życia wspierał stale i dobrowolnie finansowo. Pamiętajmy również, że możemy starać się od ubezpieczyciela o zwrot kosztów leczenia i pogrzebu zmarłego.

Możesz postawić na profesjonalną pomoc w odzyskiwaniu odpowiedniego świadczenia

Aby otrzymać odszkodowanie należy złożyć odpowiedni wniosek do ubezpieczyciela wraz z dołączonymi dokumentami, między innymi aktem zgonu. Należy także dostarczyć pisma potwierdzające koligacje rodzinne, na przykład akt ślubu czy urodzenia. Pamiętajmy, że towarzystwo ubezpieczeniowe ma trzydzieści dni na rozpatrzenie wniosku i podjęcia decyzji (w przypadku trudnych spraw, wypłacenie świadczenia może przedłużyć się do 90 dni). Staranie się o odszkodowanie za śmierć bliskiej osoby odszkodowanie za śmierć bliskiej osoby może wiązać się z licznymi trudnościami. Naszą sprawę najlepiej powierzyć specjalistą z długoletnim doświadczeniem, którzy kompleksowo zajmą się uzyskaniem odpowiedniego odszkodowania. Jeśli skorzystamy z wiedzy i doświadczenia profesjonalistów, to będziemy mieć pewność, że nasza sprawa prowadzona jest prawidłowo. Taką pomoc świadczy, między innymi Kancelaria Kompensja.