W Miechowie odkryjemy na nowo utwory Henryka Miłka

0
1223
Fundacja „Maestro” zaprasza na niezwykłe wydarzenie. W sobotę 10 lutego 2018 w Bazylice Grobu Bożego zabrzmią i na nowo zostaną odkryte utwory zapomnianego kompozytora Henryka Miłka, którego korzenie rodzinne głęboko tkwią w Miechowie (tu urodził się ojciec kompozytora i z tym miastem rodzina Miłków związana była od wieków).
 
Wydarzenie to jest częścią całorocznego przedsięwzięcia, którego pierwsze wydarzenia miały i jeszcze będą mieć miejsce w pobliżu Krakowa, a kolejne odbędą m.in. w Tarnowie, Sosnowcu, Katowicach, Kielcach, Częstochowie, Pabianicach i Łodzi.
 
Projekt MIŁEK 2018 ma za zadanie przywrócić kulturze utalentowanego, a niesłusznie zapomnianego, kompozytora  Henryka Miłka (1878-1943). 
Miłek – autor utworów religijnych, patriotycznych i stylizacji ludowych – urodził się w podkrakowskich Wawrzeńczycach. 
 
20 stycznia br., dokładnie w 140. rocznicę jego urodzin,  w wawrzeńczyckim kościele pw. św. Marii Magdaleny (o godz. 17.00) została wmurowana tablica pamiątkowa oraz wykonana – przez Chór Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu  Ars Cantandi i  Filipa Presseisena przy pozytywie –  Msza Pasterska jego kompozycji, a homilię wygłosił paulin o. Włodzimierz Ogorzałek (opiekun chórów jasnogórskich), jako że Miłek, tuż przed I wojną światową, był ostatnim dyrygentem Kapeli Jasnogórskiej.
W planach jest wydanie biografii Henryka Miłka oraz nuty ponad 100 odnalezionych utworów, zostaną też nagrane premierowe płyty z jego kompozycjami. 
 
Więcej o tym niesłusznie zapomnianym kompozytorze przeczytasz TUTAJ.