Niezależnie od tego czy pierwszą budowę domu mamy już za sobą, czy też wszystko jeszcze przed nami, z pewnością warto pochylić się nad tematyką pokrycia dachu i nowoczesnymi papami bitumicznymi. Nowoczesne papy dachowe stanowią jeden z bardziej trwałych i popularnych materiałów stosowanych jako izolacja zadaszenia. Ich wysoka wytrzymałość na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne w połączeniu z stosunkowo niewielką ceną i lekkością produktu zapewnia mu stały zbyt na rodzimym rynku. Oto kilka powodów, dla których warto bliżej zapoznać się z ofertą nowej generacji pap.

Papa jako materiał budowlany przez lata przeszła niesamowitą metamorfozę. Starsi stażem dekarze, inwestorzy a także domownicy z pewnością nie wspominają najlepiej tego używanego od dziesięcioleci produktu. Bywało, że ekipy fachowców do przyklejania papy używały smoły, zaś powstała po ich pracy hydroizolacja nie spełniała powierzonej jej funkcji. Zawodne papy nazywane dziś tradycyjnymi należą już do przeszłości i rzadko kiedy budowlańcy decydują się na ich zastosowanie. Obecnie doświadczeni i profesjonalni dekarze odchodzą od produktów montowanych na lepik, a ich miejsce zajmują u ich boku nowoczesne, modyfikowane papy termozgrzewalne o znacznie bardziej korzystnych parametrach i właściwościach. Oprócz tego należy jednak przypomnieć, że przy całej zmianie oraz wdrożeniu nowych technologii papa nadal pozostaje relatywnie najtańszym materiałem używanym do pokrycia dachu.

Budowa współczesnej papy

Skład chemiczny papy zależy od użytego do jej modyfikacji środka uplastyczniającego. Możemy często spotkać papy zmodyfikowane elastomerem SBS, określanym jako syntetyczny kauczuk oraz z drugiej strony wyroby do których dodano taktycznego plastomeru o skróconej nazwie APP. Niezależnie od tego jednak, co jest odpowiedzialne za odporność papy na różnorodne czynniki środowiskowe, musimy powiedzieć o podstawowych elementach jej budowy. Papa jaką znamy to kilka różnych warstw, które zależnie od przeznaczenia danego modelu produktu mogą się nieznacznie od siebie różnić. Na początek mamy więc do czynienia z zewnętrzną szorstką powłoką bitumu, określaną mianem mineralnej posypki.

Obecnie możemy dowolnie dobierać kolor i teksturę tej powierzchni tak, aby lepiej komponowała się z naszym budynkiem. Pod posypka znajdziemy zaś masę bitumiczną, której głównym celem jest hydroizolacja. Jeśli papa położona zostanie w prawidłowy sposób to właśnie ta warstwa zapewni nam spokój na całe late użytkowania papy. Masa bitumiczna oparta jest natomiast na warstwie nazywanej osnową – w przypadku najnowszych pap zbudowana jest ona z niezwykle odpornej na rozrywanie i uszkodzenia mechaniczne włókniny poliestrowej. Tak skonstruowana papa wzbogacona o chroniącą przed sklejaniem się produktu folię antyadhezyjną będzie doskonale służyć każdemu domowi, bez względu na rodzaj dachu.