Akcja „Znicz 2017” – podsumowanie w powiecie miechowskim

0
882

Działania prewencyjne których głównym celem było zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zarówno na głównych ciągach komunikacyjnych, jak też na drogach dojazdowych do cmentarzy rozpoczęły się 27 października i trwały przez cały długi weekend, aż do 2 listopada. Dla policjantów był to okres wytężonej pracy, na drogę wyjechało więcej patroli a wszystko po to, by przeciwdziałać występującym w tym okresie zagrożeniom oraz zminimalizować utrudnienia w ruchu drogowym.

Okres ten minął dość spokojnie, na drogach nie było większych utrudnień ruchu i co najważniejsze nie doszło do poważniejszych zdarzeń drogowych. Od piątku na drogach powiatu miechowskiego doszło do trzech wypadków i jedenastu kolizji, z czego trzy zdarzenia miały miejsce na drodze krajowej nr 7 a kolejne cztery na drodze W-783. Podkreślić trzeba, że nie były to groźne zdarzenia i lekko rannych zostało w nich pięć osób.

Przykładem może tu być zdarzenie, które miało miejsce we wtorek, 31.10.2017 r. o godz. 15:05, na ul. Racławickiej w Miechowie. Kierujący oplem vectrą, 32-letni mieszkaniec województwa dolnośląskiego, uderzył w jadącego przed nim daewoo lanosa, w wyniku czego ten uderzył z kolei w poprzedzającego go vw polo. W wyniku zdarzenia do szpitala na badania zabrane zostały kierująca i pasażerka lanosa – mieszkanki gminy Słaboszów. Szczęśliwie nie doznały poważniejszych obrażeń i po badaniach opuściły szpital. Sprawcę tego zdarzenia, kierującego oplem, policjanci ukarali mandatem karnym.

Nie wszyscy kierujący zachowali trzeźwość za kierownicą, choć tych także nie było dużo. W sobotę, 28 października, w Kozłowie zatrzymany został 24-letni mieszkaniec gminy, który kierował motorowerem mając 0,24 promila alkoholu w organizmie. Z kolei 30 października w Dziaduszycach policjanci zatrzymali 52-letniego mieszkańca gminy Słaboszów, który kierował rowerem będąc w stanie nietrzeźwości, badanie wykazało 2,2 promila alkoholu.

Jednym z ważniejszych zadań policjantów pełniących służbę na drogach było dyscyplinowanie kierowców w zakresie przestrzegania ograniczeń prędkości. Za rażące przekroczenie prędkości trzech kierowców straciło prawo jazdy na trzy miesiące. Osoby te w obszarze zabudowanym przy obowiązującym ograniczeniu do 50 km/h pędziły z prędkością 103, 104 a trzeci ze sprawców 112 km/h. Wobec tych osób policjanci nie mogli zastosować taryfy ulgowej. Sprawcy zostali ukarani mandatami, funkcjonariusze zatrzymali także ich prawa jazdy na trzy miesiące.

Jeden z kierujących stanie przed sądem za naruszenie zakazu prowadzenia pojazdów. Pomimo orzeczonego wcześniej przez sąd dożywotniego zakazu, kierował peugeotem 407. Został zatrzymany przez policjantów na ul. Warszawskiej w Miechowie. Teraz grozi mu kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Biorąc pod uwagę kategorie i ilość zdarzeń w odniesieniu do długiego, bo trwającego aż 7 dni weekendu, podkreślić trzeba, że miniony okres na drogach powiatu miechowskiego minął dość spokojnie. Nie mniej zwracamy się do kierowców a także pieszych o zachowanie ostrożności, zwłaszcza teraz, kiedy zmrok zapada wcześniej a warunki atmosferyczne często dodatkowo utrudniają jazdę i ograniczają widoczność. 

asp. szt. Marcin Jamroży