W piątek 27 października 2017 roku Szkole Podstawowej w Książu Małym nauczyciele przygotowali  szereg zajęć pozalekcyjnych rozwijających zainteresowania uczniów z zakresu matematyki, chemii, języka angielskiego i geografii oraz zabawy, ognisko i nocleg w formie biwaku, czyli ,,Noc Naukowców’’.

Jako pierwszy odbył się konkurs  matematycznym pod nazwą ,,Zdobywanie matematycznego szczytu – Mount Everest’’, który przygotowała Małgorzata Banaszek. Trudno było przewidzieć, kto ten szczyt zdobędzie, gdyż sięgali po niego uczniowie z  klas od IV do VII.  Początkowe eliminacje były bardzo proste, jednak liczyło  się szczęście, a stres powoli dawał o sobie znać. Zwycięzcami tego zadania okazali się  uczniowie w dwóch kategoriach wiekowych:  I miejsce – zdobył Bartek Brzeszcz kl VII oraz równo na drugim miejscu znaleźli się Paweł Michta i Kacper Zegan z kl VII, a z młodszych klas najwyżej wspięły się uczennice: Oliwia Dziura, Tatiana Michta kl V, oraz  Izabela Dziura kl IV.

W dalszej kolejności uczniowie zostali zaproszeni do ,,Tajemniczego świata chemii’’, w którym  pod kierunkiem Lucyny Zając zostały przeprowadzone ciekawe doświadczenia chemiczne. Pani przekonywała uczniów, że chemię da się lubić, a jej znajomość pomaga w życiu codziennym.

Kolejnym punktem „Nocy Naukowców”  było ognisko. Pogoda nie dopisała, więc spotkanie odbyło się na holu  szkoły.  Śpiewano piosenki, a wśród nich dużą popularnością cieszyła się piosenka „Przez twe oczy zielone”, a także piosenki harcerskie i biesiadne, przekazaliśmy sobie iskierkę przyjaźni. Wspólną kolację przygotowały nasze koleżanki, były pyszne kanapki i pieczone kiełbaski .

Kolejne atrakcje dla nas przygotowały Agata Zegan i Agnieszka Janus, tym razem w języku angielskim dotyczące wszechświata. Uczniowie obejrzeli film o wszechświecie, rozwiązywaliśmy rebusy  w grupach, a na podsumowanie wiadomości dotyczących Układu Słonecznego wykonywaliśmy makiety prawdziwych planet.

Aby się zrelaksować wspólnie z Agatą Zegan młodzież pracowała nad eksperymentami chemicznymi, które wzbudziły we wszystkich wiele emocji.

Mimo deszczowej pogody, uczestnicy „Nocy Naukowców” próbowali oglądać ciała niebieskie przez lunetę, którą przygotowała Danuta Gajos, jednak obserwacja  „nieba” odłożona została na pogodną noc.

Późno wieczorem  Bożena Janus zaprosiła wszystkich na „Wieczór z poezją”. Chętni uczniowie czytali utwory wierszowane. Były wiersze z literatury dziecięcej, wiersze o życiu, a także wiersze o miłości. Nastrój chwili podkreślały palące się świece.

Na  zakończenie wspaniałego wieczoru o  godz. 23.30  nieliczni śmiałkowie, bo tylko 12 uczniów i dwie nauczycielki zdecydowały się  uczestniczyć w teście ,,Jak funkcjonuje mój umysł nocą? – pisząc „Kosmiczne dyktando”- przygotowane przez B. Janus.  Zebrani chcieli się przekonać, jak funkcjonują o tak późnej porze. Miedzy tymi zajęciami były tańce oraz  zabawy integracyjne, które przygotowała Maria Portka – Nowak.

Wszyscy trochę zmęczeni, ale bardzo zadowoleni ze wspólnego pobytu i przeżytych atrakcji, ułożyli się  do snu.  Była to niezapomniana i wspaniała –  Noc naukowców w szkole.

(SP Książ Mały)