27 października 2017 roku w Szkole Podstawowej w Racławicach odbyła się uroczystość Pasowania na ucznia klasy pierwszej.

Prowadząca, uczennica klasy VIIa Julia Krawczyk, przywitała przybyłych gości: dyrektor Halinę Kawiorską, wicedyrektor Marzenę Szymańską – Stano, wójta Gminy Racławice Adama Samborskiego, rodziców, nauczycieli i uczniów klas 0-III. Szczególnie serdecznie zwróciła się do uczniów klas pierwszych.

Uczniowie musieli udać się w podróż do czterech krain, aby przynieść z nich magiczne przedmioty i zrzucić zaklęcie Złej Wróżki /Alicji Kawiorskiej/. W „Krainie Śpiewu” pierwszaki pokazały, że potrafią pięknie śpiewać i otrzymały klucz wiolinowy od Czerwonego Kapturka /Martyny Dedo/. W „Krainie Mądrości” wykazały się wiedzą o szkole i bezpieczeństwie na drodze , a Kot w butach /Natalia Krawczyk/ podarował im symbol mądrości – sowę. W „Krainie Pracy” dzieci pokazały, że potrafią dobrze czytać, sprawnie liczyć i pięknie pisać, za to od Krasnala /Mileny Krawczyk/ dostały symboliczną pszczółkę. W „Krainie Miłości” przekonały wszystkich, że bardzo kochają naszą Ojczyznę i otrzymały od Śnieżki /Klaudii Włodarczyk/ serce – symbol miłości.

Uczniowie klas pierwszych przeszli przez wszystkie krainy, wykonali zadania, zdobyli magiczne przedmioty i przekazali je Dobrej Wróżce /Angelice Nowak, która zrzuciła złe zaklęcie. W ten sposób dzieci zasłużyły na przyjęcie do braci uczniowskiej Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Racławicach.

Przy szkolnym sztandarze odbyło się uroczyste ślubowanie  po czym uczniowie przeszli przez symboliczną bramę „Krainy Wiedzy”, gdzie Dyrektor dokonała aktu pasowania. Potem na scenę wkroczyli trzecioklasiści, którzy pięknymi słowami  i wesołymi piosenkami przywitali pierwszaków w gronie uczniów. Każdy pierwszak otrzymał prezent.

Na zakończenie uroczystości zrobiono pamiątkowe zdjęcie. Prowadząca podziękowała wszystkim zebranym za aktywne uczestnictwo w tak ważnej  dla pierwszaków chwili jaką   jest przyjęcie ich do społeczności szkolnej.