Załóż odblask – daj sygnał kierowcy

0
741

27 października 2017 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Antolce podczas Sesji Rady Gminy w Książu Wielkim apelowali do zgromadzonych na sali radnych, władz gminy, sołtysów i innych gości o noszenie elementów odblaskowych.

Przypomnieli, że jest to konieczne szczególnie teraz, w okresie jesiennym, kiedy coraz szybciej zapada zmrok, jest zła widoczność z powodu mgły czy deszczu i jesteśmy coraz gorzej widoczni na drodze, a przez to bardziej narażeni na niebezpieczeństwo potrąceni przez samochody. Pieszy dostrzega światła nadjeżdżającego samochodu nawet z odległości kilku kilometrów, natomiast kierowca dostrzega pieszego bez odblasków najczęściej wtedy, gdy znajdzie się w zasięgu reflektorów samochodu. Te kilka metrów nie zawsze wystarczy, aby wyhamować. Odblaski sprawiają, że jesteśmy widoczni nawet z odległości kilkuset metrów. Odblask świecący w świetle samochodowych reflektorów to sygnał dla kierowcy, aby zwolnił, czy też stał się bardziej skoncentrowany, bo na jego pasie ruchu znajduje się pieszy. Uczniowie zaapelowali do wszystkich użytkowników dróg: „Dbajcie o swoje bezpieczeństwo i zakładajcie odblaski. Taki element odblaskowy nie jest wielkim ciężarem, a potrafi uratować i zdrowie, i życie”.

Uczniowie wystąpili także z krótkim programem artystycznym, w którym nakłaniali obecnych do noszenia elementów odblaskowych.

Występ uczniów spotkał się z żywą reakcją obecnych. Uczniowie otrzymali gromkie brawa, które świadczyły o akceptacji idei noszenia elementów odblaskowych przez wszystkich użytkowników dróg.

Na zakończenie uczniowie rozdali wszystkim obecnym na sesji ulotki przypominające o konieczności noszenia elementów odblaskowych i samodzielnie wykonane odblaskowe maskotki. 

(SP Antolka)