Zakład Wodociągów i Kanalizacji będzie spółką prawa handlowego

0
3092

Choć zdecydowaną większością głosów, to jednak przy zgłaszanych wątpliwościach przez trójkę miejskich radnych, na wtorkowej sesji 18 października 2017 r. przyjęta została uchwała o likwidacji Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w celu przekształcenia tej jednostki w spółkę prawa handlowego.

Zgodnie z zapisami uchwały, zmiana formy funkcjonowania zakładu ma nastąpić z dniem 31 grudnia 2017 roku. Należy podkreślić, iż jedynym wspólnikiem nowoutworzonej spółki ma być gmina Miechów. Spółka ma przejąć pracowników oraz wszelkie należności ZWiK. Pracownicy zakładu mają być przejęci bez konieczności wypłaty odpraw i przy zachowaniu ciągłości ich pracy.

Po przekształceniu ma się rozszerzyć zakres działań jednostki. Oprócz tych dotychczasowych, sztandarowych takich jak m.in. – zaopatrzenie w wodę, odprowadzanie ścieków, zaopatrzenie w ciepło, do nowych obowiązków ZWiK należeć będą: utrzymanie czystości i porządku, budowa konserwacja sieci wodociągowych i kanalizacyjnych oraz oczyszczalni ścieków,  utrzymanie, budowa i remonty dróg, utrzymanie i konserwacji zieleni, świadczenie usług przewozowych w publicznym transporcie zbiorowym (autobusy), utrzymanie i konserwacja oświetlenia ulicznego, utrzymanie i konserwacja terenów rekreacyjnych.

W uzasadnieniu do powyższej uchwały czytamy m.in., iż niweluje ona ograniczenia wynikające z dotychczasowej działalności zakładu w formie zakładu budżetowego, które obecnie nie stwarzają możliwości rozwoju i osiągnięcia lepszych wyników ekonomicznych.

Dzięki przekształceniu w spółkę, ZWiK będzie mieć możliwość realizowania nie tylko zadań własnych gminy. Zatem będzie mógł świadczyć usługi na rzecz innych jednostek i podmiotów. Już 70% samorządowych zakładów budżetowych przekształconych zostało w spółki i ta tendencja jest wciąż znacząca. Z kolei w naszym województwie, w gminach miejsko-wiejskich pozostało 12 zakładów budżetowych, a funkcjonują z powodzeniem 34 gminne spółki

Swe obawy co do nowej formy działalności zakładu przedstawiła radna Lidia Baranowska. Nie kwestionowała do końca samego pomysłu, który wedle jej wiedzy ma wiele zalet, jednakże jej wątpliwości budzi teza, iż powołany zarząd spółki będzie rozwiązywał jej wszystkie problemy. Kwestionowała brak dołączenia do uchwały akty założycielskiego spółki.

Radna dopytywała: o liczbę osób w zarządzie, w jaki sposób zarówno to gremium jak i sam prezes będą powoływani, jak będzie wyglądał nadzór gminy nad spółką. Zauważyła, iż w momencie przekształcenia zakładu jego należności nie wchodzą już w zadłużenie gminy. Radna pytała również, czy przekształcenie nie jest przypadkiem pierwszym krokiem do ewentualnej w przyszłości prywatyzacji tej instytucji?

Domniemanie radnej o ewentualnej prywatyzacji burmistrz Dariusz Marczewskim nazwał chęcią zasiania niepokoju społecznego. Podkreślał, iż z chwilą przekształcenia jedynym właścicielem i tymczasem udziałowcem spółki jest gmina Miechów i w sprawach majątkowych organem decyzyjnym będzie nadal Rada Miejska.

Gospodarz samorządu omówił korzyści wynikające z utworzenia spółki. Jednostka nabędzie osobowość prawną. Jej zakres działań, jak wynika z uchwały, zostanie znacznie poszerzony i tym samym zwiększą się możliwości pozyskiwania kapitału, środków zewnętrznych, realizacji rozmaitych inwestycji również poza terenem gminy Miechów.

Co do formy powoływania prezesa spółki, to jak informował burmistrz, zarówno on jak i Zarząd spółki będą prawdopodobnie powoływani w drodze konkursu. Natomiast zgodnie z prawem, Radę Nadzorczą powołuje zgromadzenie wspólników, czyli w tym przypadku – burmistrz.

Radny Roman Piwowarski zastanawiał się, czy koszty funkcjonowania zarządu i związany z tym przerost administracji, nie przekroczą kosztów samej działalności jednostki. W związku z poszerzeniem zakresu działalności, widzi on potrzebę dokapitalizowania zakładu i zatrudnienia nowych pracowników.

Z kolei Ewa Siudak zauważyła min., iż obecne zarobki pracowników ZWiK są bardzo niskie i nieadekwatne do ich ciężkiej pracy.

Krzysztof Capiga