Wypadek śmiertelny w Racławicach

Zachowajmy ostrożność na drodze!

0
1437

W ostatnią niedzielę, 15 października 2017 r., w Racławicach doszło do wypadku drogowego w którym śmierć poniósł 60-letni, pieszy mężczyzna. To już dziewiąta ofiara śmiertelna na drogach powiatu miechowskiego w tym roku. Apelujemy o rozwagę i zachowanie ostrożności na drodze.

 Do wypadku doszło wieczorem, kilka minut po godzinie 19-tej na drodze gminnej prowadzącej w kierunku miejscowości Dosłońce. Potrącony został tam 60-letni mieszkaniec gm. Słaboszów. Z wstępnych ustaleń przeprowadzonych na miejscu zdarzenia wynika, że pieszy został potrącony przez dostawczego lublina w chwili, gdy ten wymijał się z audi. W wyniku odniesionych obrażeń potrącony mężczyzna poniósł śmierć na miejscu. Kierująca lublinem, 33-letnia mieszkanka gm. Słaboszów była trzeźwa. Policjanci ustalają przyczyny i okoliczności wypadku.

Jak wcześniej wspomniano, to już dziewiąta ofiara śmiertelna na drogach powiatu miechowskiego w tym roku, podczas gdy w takim samym okresie roku ubiegłego śmierć poniosło siedem osób. Niepokojący jest także duży udział pieszych wśród ofiar – na dziewięć ofiar śmiertelnych w tym roku aż pięć stanowią piesi, czyli ponad 55 %. Dlatego też apelujemy o rozwagę i zachowanie ostrożności zarówno przez kierujących, jak i pieszych. Zwłaszcza teraz, kiedy coraz częściej będziemy mieli do czynienia z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i gorszą widocznością powodowaną także wcześniej zapadającym zmierzchem. Tym bardziej piesi powinni zadbać o elementy odblaskowe. Przypomnijmy, że po zmianach w przepisach, obowiązek używania elementów odblaskowych ma każdy pieszy, który po zmierzchu porusza się  po drodze, poza obszarem zabudowanym. Nie dotyczy to pieszych poruszających się po chodniku, po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych oraz w strefie zamieszkania. Jednak dla własnego bezpieczeństwa, pomimo iż przepisy ruchu drogowego tego nie wymagają, warto nosić odblaski także w obszarze zabudowanym, by być lepiej widocznym dla kierujących. To niewiele kosztuje a może znacząco wpływać na nasze bezpieczeństwo.

asp. szt. Marcin Jamroży