Cenne rady dla uczniów z Dziaduszyc

0
854

21 września 2017 r. uczniowie klas 0- III Zespołu Szkół w Dziaduszycach uczestniczyli w szkolnym przedstawieniu teatralnym pt. „Cenne rady”. Tym razem odwiedzili ich aktorzy z kukiełkowego teatru objazdowego „Bajka” ze Starego Sącza.

Widzowie po raz pierwszy mieli okazję zobaczyć jak aktorzy poruszają kukiełkami. A było ich nie licząc znaków drogowych i sygnalizatora świetlnego aż 11: Narrator, Mama, Małgosia (Czerwony Kapturek), Babcia, Policjant, Gajowy, Koza, Kózka, Wilk, Kret i Paw. Akcja bajki rozgrywała się w chatce Kozy i Kózki, w lesie oraz w pobliżu drogi. Bajka ukazała  najmłodszym jak unikać zagrożeń w domu i na ulicy. Wskazywała jak dzieci powinny zachowywać się w stosunku do osób nieznajomych. Dzieci już wiedzą, że nie należy ufać obcym, nie należy nawiązywać z nimi znajomości i nie przyjmować od nich prezentów. Przedstawienie uświadomiło dzieciom, że są dorośli, którzy mają wobec dzieci złe zamiary i mogą im wyrządzić krzywdę.

W spektaklu podkreślano także rolę posłuszeństwa dzieci w stosunku do mamy i taty. Widzowie zapamiętali, że zawsze należy słuchać rad i wskazówek rodziców, a uświadomiła im to przygoda  małej Kózki i Czerwonego Kapturka.  Dzieci oglądając przygodę Pawia przypomniały sobie podstawowe zasady uczestnictwa w ruchu drogowym. Nie zabrakło także informacji o numerach alarmowych.

Pozostaje mieć nadzieję, że najmłodsi uczniowie naszej szkoły wezmą sobie do serca te cenne rady i będą bezpieczne w domu, drodze do szkoły i szkole. Spektakl zorganizował zespół nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej oraz wychowania przedszkolnego w porozumieniu z rodzicami uczniów kl.0-III.