Dzień Edukacji Narodowej 2017 - nagrody burmistrza Miechowa dla nauczycieli - fot. K. Capiga
Dzień Edukacji Narodowej 2017 - nagrody burmistrza Miechowa dla nauczycieli - fot. K. Capiga

Dziewięciu pedagogów ze szkół i przedszkoli publicznych z miasta i gminy Miechów swą nagrodą wyróżnił burmistrz Dariusz Marczewski podczas samorządowych obchodów Dnia Edukacji Narodowej, które odbyły się w poniedziałek 16 października 2017 r. w Domu Kultury.

Zanim rozpoczęła się zasadnicza część uroczystości, artystyczny wstęp wykonali podopieczni Studia Wokalnego Katarzyny Kornaś działającego przy Centrum Kultury i Sportu. Swe wokalne talenty zaprezentowały: Joanna Gajos, Kamila Krzykawska oraz Julia Kornaś.

Nauczycieli i dyrektorów szkół powitał burmistrz Dariusz Marczewski. Dziękował im za zaangażowanie w kształcenie, kształtowanie i wychowanie młodych pokoleń. – Ta praca, to służba… Tak należy postrzegać pracę nauczyciela (…) Miechowską oświatę tworzą ludzie, nie budynki – podkreślał.

Burmistrz wspomniał, iż ten rok jest szczególny ze względu na reformę edukacji. Gmina jest organem prowadzącym przedszkoli i szkół podstawowych. Nie ma już Gimnazjum Nr 1 im. Macieja Miechowity, które funkcjonowało przez 18 lat. Przy tej okazji jeszcze raz podziękował dyrekcji i nauczycielom tej szkoły za ich pracę i poświęcenie.

Trójka nauczycieli złożyła ślubowanie i tym samym otrzymała akty na wyższy stopień nauczyciela mianowanego. Były to: Iwona Król (SP Jaksice), Monika Jurkowska i Agnieszka Kołodziej (SP Nr 1 Miechów).

Agnieszka Gajos (SP Nr 2) otrzymała od Dariusza Marczewskiego list gratulacyjny z racji nagrody Małopolskiego Kuratora Oświaty.

W końcu przyszedł czas na nagrody dla nauczycieli. Warto wspomnieć, iż w gronie tym znaleźli się również pedagodzy z wcielonego do SP Nr 2 – Gimnazjum. Z rąk burmistrza i towarzyszących mu – przewodniczącego Rady Miejskiej Zenona Czekaja i przewodniczącego Komisji Oświaty, Kultury i Sportu – Pawła Sowy otrzymali je:

 • Szkoła Podstawowa Nr 1 – Jolanta Starek, Józef Dziuba;
 • Szkoła Podstawowa Nr 2  – Lucyna Piec, Małgorzata Banasik, Jarosław Naziemiec, Danuta Dudzik-Pycia
 • Szkoła Podstawowa Jaksice – Halina Piskorz
 • Przedszkole Samorządowe Nr 2 – Lidia Nowakowska
 • Przedszkole Samorządowe Nr 3 – Elżbieta Pachowicz

Po nagrodach burmistrza przyszedł czas na wyróżnienia od dyrektorów poszczególnych placówek. Chronologiczne pierwsza wystąpiła dyr. Szkoły Podstawowej Nr 1 – Anna Gawin, która zaprosiwszy wszystkich na 100-lecie jej szkoły odbywające się w sobotę 21 października 2017 r., uhonorowała:

Barbarę Adamską, Elżbietę Grodowską, Iwonę Janus-Stanecką, Agnieszkę Kołodziej, Iwonę Matluch, Daniela Sepielaka, Annę Włodarczyk, Bogusławę Zabadaj, Małgorzatę Zapart, Renatę Glanas.

Z uwagi na wspomnianą już reformę edukacji, na mocy której w skład Szkoły Podstawowej Nr 2 weszło wcielone Gimnazjum, dyrektor Mirosław Czekaj wyróżnił aż 13 nauczycieli, również tych z nieistniejącej już formalnie placówki. Przy tej okazji nie ukrywał, że zarządzanie największą szkołą w gminie Miechów nie jest łatwe. Dlatego prosił swoich współpracowników i byłych dyrektorów Gimnazjum o wsparcie.

Nagrodę od Mirosława Czekaja, dyr. SP Nr 2 otrzymali:

Joanna Filipek, Grzegorz Jurczyński, Mariola Naziemiec, Jadwiga Pasek, Wioletta Zielonka, Lidia Żelazna, Barbara Borucka, Agnieszka Gryla, Dorota Hołda, Halina Machejek, Zofia Piechowicz, Maria Włosek, Ewa Kowalska.

Nagrody dyrektorów pozostałych szkół i przedszkoli z gminy Miechów otrzymali:

 • SP w Jaksicach (dyr. Halina Piskorz) – Dariusz Bugaj, Iwona Król;
 • SP w Pstroszycach (dyr. Małgorzara Bogusz) – Agata Płuciennik, Jan Górzyński;
 • SP w Pojałowicach (dyr. Beata Kluza) -Weronika Zielińska, Marta Jodłowska, Ewa Ręczkowska
 • SP w Bukowskiej Woli (dyr. Jan Manterys) – Dominika Podyma, Ewa Król
 • Przedszkole Samorządowe nr 1 w Miechowie (dyr. Iwona Piwowarczyk) – Wiesława Książek, Jolanta Podyma
 • Przedszkole Samorządowe nr 2 w Miechowie (dyr. Edyta Pypłacz) – Bernadetta Dulba, Urszula Ptak
 • Przedszkole Samorządowe nr 3 w Miechowie (dyr. Elżbieta Pachowicz) – Anna Korwat, Aleksandra Mazur- Kozińska, Agata Zegan.

Uroczystość zakończył popisy artystyczne podopiecznych CKiS: taneczny tria prowadzonego przez Emmę Jurkowską oraz  wokalny w wykonaniu wychowanków Studia Wokalnego „Estrada” Justyny i Piotra Czernikiewicz.

Krzysztof Capiga