KOMITET ANTYSMOGOWY

 

W europejskich rankingach najbardziej zanieczyszczonych miast, aż 33 są z Polski co stawia nasz kraj w mocno niekorzystnym świetle. Jakość powietrza w Polsce uległa gwałtownemu pogorszeniu, z wielu powodów m.in. latami zaniedbań w walce o czyste powietrze przez lokalne władze, braku kontroli emisji spalin z przydomowych kotłowni. Dodając do tego nagły przyrost samochodów, niestety wg wielu źródeł kilkunastoletnich  a także rozwój komunikacji kołowej okazuje się, że w wielu miastach mamy prawie ciągły smog zimą. Na stronie komitetu antysmogowego Bedziecieplo.pl znajduje się mapa Polski z pomiarem aktualnego poziomu Smogu – z przykrością stwierdzamy , że wskaźniki świecą na czerwono lub pomarańczowo prawie cały czas.

Czym właściwie  jest smog?

Smog to nic innego jak mocno zanieczyszczone powietrze w szczególności przez pyły zawieszone w powietrzu, które utrudniają nam prawidłowe oddychanie.  Na jego powstawanie składają się nie tylko emisja z pieców czy środków transportu ale też warunki atmosferyczne np.: zamglenie i bezwietrzna pogoda.

Smog w domu – tanie sposoby walki

Logika jest dość prosta, przebywając w miejscowości o przekroczonych stężeniach PM czyli popiołów zawieszonych w powietrzu czyli narażonej na smog, każdy z nas jest przymuszany do  wdychania zanieczyszczonego powietrza, co może mieć poważne konsekwencje dla  zdrowia. Nawet nasz dom czy mieszkanie nie oznacza bowiem bezpiecznego azylu, w końcu każdy z nas wietrzy pomieszczenia, a co się z tym wiąże – wpuszczamy do środka potężne dawki smogu. Dochodzi do tego grawitacyjna wentylacja pomieszczeń, gdzie co prawda w szybach i kanałach wentylacji wiele pyłów się „ gubi” przyklejając do ich ścianek , to jednak przez nią w dużym stopniu też szkodliwy smog przedostaje się do środka.

Zieleń – tani sposób na poprawę powietrza – od kilkudziesięciu złotych …

Jakie rośliny są „ antysmogowe”  ?

Najprostsza i zdecydowanie najtańsza wersja walki ze smogiem to zasadzenie roślin. Istnieje kilka gatunków, które wyjątkowo dobrze sobie z nim radzą. Do tego grona zalicza się przede wszystkim wężownicę. Ten rodzaj nie tylko prezentuje się efektownie, jest bardzo łatwy w utrzymaniu, ale przede wszystkim oczyszcza i filtruje powietrze. Kolejny gatunek, który zasługuje na szczególną uwagę, to palma bambusowa. Sprawdzi się w każdych warunkach, a jednocześnie pozbędzie się wielu szkodliwych substancji – począwszy od tlenku węgla, ksylenu, benzenu czy chloroformu.

Oczyszczacze i jonizatory powietrza –  od kilkuset złotych…. 

Droższym rozwiązaniem do przydomowej walki ze smogiem, ale równie  dobrym będzie regularne nawilżanie powietrza. Do tego celu niezbędne okażą się specjalne nawilżacze powietrza, które działają automatycznie. Dzięki tym urządzeniom pozbędziemy się zanieczyszczonego powietrza z naszych pomieszczeń. Ponadto ze względu na dostępność różnych typów nawilżaczy możemy wybierać spośród urządzeń z funkcją jonizatora lub lampą UV.

Jeśli zdecydujemy się używanie oczyszczaczy powietrza mechanicznych,, pamiętajmy, aby nie przesadzać z częstotliwością nawilżania. Wbrew pozorom zbyt duża wilgotność również nie jest wskazana, ponieważ sprzyja powstawaniu pleśni i grzybów.Wazny też jest ich sam dobór, nie można ich dobrać za małych do kubatury bo będą nieefektywne ale za duże też mogą podwyższyć wilgotność pomieszczeń zbyt mocno….

Zamiana opału do pieca z  węgla na pellet –  od kilkuset złotych….

Zamiana paliwa – w tym węgla lub miałów węglowych na opał ekologiczny to też tani i szybki sposób na ograniczenie smogu wokół domu. Niewielu wie, że w kotłach c.o na ekogroszek można  zastąpić węgiel bardzo czystym i ekologicznym paliwem tj: pelletem. Pellet jest w podobnej cenie, pochodzi z trocin i jest pachnący, czysty i przede wszystkim bez porównania ekologiczny w stosunku do węgla. Przede wszystkim mamy dużo mniejszą emisję pyłów, benzopirenów oraz dwutlenku siarki stosując to paliwo. Pellet jest sprzedawany workowany lub luzem, można nabyć go w większości hurtowni budowlanych w tym sieci Castorama, PSB czy LeroyMerlin. Wiele lokalnych sprzedawców przywiezie go państwu do domu……

Zamiana pieca c.o z węglowego na ekologiczny–  od kilku tysięcy złotych….

Zamiana paliwa czasami nie wystarczy, mamy przestarzałą konstrukcję domowego pieca, nie możemy w nim spalać biopaliw w tym pelletu – co zrobić ? Mamy tu dwie możliwości :  modernizacja pieca na pelletowy poprzez zamontowanie palnika na pellet – koszt od ok 5 tys zł.

Droższą propozycją jest zwyczajnie nabycie automatycznego ekologicznego kotła 5 klasy emisji na pellet czy inne biopaliwa np.: zrębki, agropellet, brykiety czy trociny. Tu znacząco poprawi się nam komfort codziennego użytkowania, czystość w kotłowni i domu a także spadnie emisja szkodliwych spalin o kilkadziesiąt procent. Niestety koszt takiej inwestycji jest najdroższy, chociaż niekoniecznie. W wielu gminach są lokalne dopłaty na wymianę takich pieców, gdzie dofinansowanie sięga nawet 6-8 tys zł co sprawia, że za parę tysięcy złotych możemy sprawdzić sobie ekologiczne ogrzewanie.Biorąc pod uwagę, że nasi sąsiedzi już dawno ogrzewają się biopaliwami i biomasą zamiast węgla jest to najbardziej efektywny sposób do długotrwałej walki ze smogiem. W Niemczech czy Szwecji po prostu smog nie istnieje. Ale tam zimą można wjechać do wsi czy małego miasta, a w Polsce naprawdę czasami jest to trudne, nawet uzdrowiska wg kontroli NIK toną w smogu.

Podane sposoby walki ze smogiem, to tylko wprowadzenie do tematu. Każdy sposób bowiem można uszczegółowić .Postaramy się to uczynić w następnych publikacjach prasowych. Należy jednak pamiętać o jednym, odpowiedzialność za smog ponosimy wszyscy- zarówno mieszkańcy jak władze lokalne oraz regionalne w tym rząd. W następnym artykule przedstawimy szkodliwy wpływ smogu na nasze zdrowie.