Policyjna akcja „Bezpieczna droga do szkoły” zbliża się do końca. Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Miechowie skontrolowali pojazdy dowożące dzieci do szkół, sprawdzili infrastrukturę drogową w ich rejonach a także czuwali nad bezpieczeństwem dzieci reagując na wykroczenia drogowe popełniane w pobliżu szkół. Równolegle prowadzone były działania profilaktyczne skierowane przede wszystkim do najmłodszych uczestników ruchu drogowego.

Głównym celem akcji, która ruszyła wraz z rozpoczęciem roku szkolnego i świetnie wpisuje się w kampanię MSWiA „Kręci mnie bezpieczeństwo… przez cały rok”, jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom w drodze do i ze szkoły. W pierwszej kolejności, jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego, policjanci sprawdzili stan dróg oraz ich infrastrukturę w rejonach szkół. Tuż po rozpoczęciu roku szkolnego policjanci skupili się na kontroli w zakresie transportu dzieci do szkół. Tu czynności funkcjonariuszy zakończyły się ukaraniem czterech kierowców mandatami karnymi, wobec trzech kolejnych zastosowano pouczenia. By zwiększyć bezpieczeństwo uczniów nadzorem objęto także drogi w rejonach szkół. Podczas kontroli policjanci ujawnili blisko 50 wykroczeń z czego 31 stanowiło przekroczenie prędkości a jeden z kierujących był nietrzeźwy.

Ważnym elementem działań wyło także edukowanie dzieci na temat bezpiecznego poruszania się po drodze. Tu szczególną uwagę policjanci poświęcili pierwszoklasistom, którzy kończąc siódmy rok życia nabywają prawo do samodzielnego korzystania z dróg. Podczas spotkań młodzi uczestnicy ruchu drogowego dowiedzieli się o podstawowych zasadach ruchu drogowego, dlaczego należy chodzić lewą stroną drogi kiedy nie ma chodnika, jak bezpiecznie przejść na drugą stronę drogi i czemu elementy odblaskowe są tak ważne. Po co są foteliki, podstawki i pasy bezpieczeństwa a także jak zachować się na przystanku, kiedy czekają na autobus oraz kiedy już z niego wysiądą – tych informacji nie mogło zabraknąć podczas spotkań edukacyjnych. Uczestniczenie w symulacjach zachowania kierujących i pieszych na drodze sprawia dzieciom dużą radość a przy tym pomaga zrozumieć im, dlaczego te podstawowe zasady są tak ważne dla ich bezpieczeństwa.

Chociaż akcja „Bezpieczna droga do szkoły” dobiega końca, policjanci nadal będą podejmować działania na rzecz bezpieczeństwa dzieci, zarówno poprzez ich edukowanie, jak też nadzór nad ruchem drogowym w rejonach szkół. Do kierowców apelujemy o rozważną i spokojną jazdę, zwłaszcza teraz, kiedy warunki pogodowe, widoczność i przyczepność nawierzchni coraz częściej nie będą nam sprzyjały.

asp. szt. Marcin Jamroży