Przez dwa dni 18 i 22 września br. w Miechowie odbywa się III edycja Małopolskich Dni Profilaktyki Zdrowia. Na tutejszym terenie jej organizatorem jest Szpital św. Anny. Miejscem specjalistycznych wykładów, bezpłatnych badań i warsztatów jest Centrum Kultury i Sportu w Miechowie – Miechowski Dom Kultury przy ul. Racławickiej 10. Na otwarciu pojawili się współorganizatorzy akcji, samorządowcy, dyrektorzy gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, uczniowie oraz seniorzy.

Zebranych powitał dyrektor Mirosław Dróżdż, który przypomniał program tegorocznej akcji. Sylwia Grzesiak – Ambroży, dyrektor Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie powiedziała do młodzieży: ,,Jesteście młodzi zdrowi i silni. To dobrze, ale by tak zostało jak najdłużej, trzeba o zdrowie dbać już teraz. Potrzebny jest ruch, prawidłowe odżywianie się i profilaktyka zdrowotna”. Przy okazji dyrektor apelowała do młodych, aby dbali o zdrowie rodziców i dziadków, zachęcając ich do regularnych badań.

Starosta Marian Gamrat przypomniał, że powiat miechowski zawsze wspomaga finansowo kolejne Dni Profilaktyki Zdrowia i podziękował dyr. Mirosławowi Drożdżowi za skuteczną aktywność na tym polu. Dyrektor Departamentu dodała, że dyrektor miechowskiego szpitala stał się niekwestionowanym liderem profilaktyki zdrowia wśród młodzieży w Małopolsce.

Inauguracyjny wykład pn. ,,Motywowanie do zmiany zachowań zdrowotnych – profilaktyka nie tylko dla seniora, czyli jak być zdrowym na emeryturze” – wygłosiła Joanna Regucka, specjalista ds. szkoleń i promocji zdrowia w miechowskim szpitalu. Z kolei o profilaktyce raka piersi mówiła położna Barbara Tkaczewska – Zdeb, zaś pielęgniarka oddziałowa Janina Górkiewicz ze SOR przybliżyła teorię i praktykę udzielania pierwszej przedmedycznej pomocy. Zainteresowani mogli po okiem specjalistów ze Szpitala św. Anny w Miechowie poddać się bezpłatnym badaniom spirometrii, EKG z opisem, zmierzyć ciśnienie tętnicze, poziom cukru we krwi, BMI z analizą poziomu tkanki tłuszczowej i wody, wykonać cytologię i mammografię oraz oddać krew. Prowadzone były również warsztaty dot. samobadania piersi, udzielania pierwszej przedmedycznej pomocy przy pomocy ratowników medycznych i promujące oddawanie krwi.

Levis Cass napisał: „Ludzie mogą wątpić w to co mówisz, ale uwierzą w to co robisz”. Ta myśl jest hasłem tegorocznych MDPZ.

Ryszard Nasada, rzecznik prasowy starostwa