Ku pamięci września 1939

0
1304

Uroczystą liturgią, sprawowaną o godz. 10.oo w miechowskiej Bazylice Grobu Bożego pod przewodnictwem ks. prof. Mirosława Cisowskiego w asyście ks. proboszcza Mirosława Kaczmarczyka i ks Andrzeja Glińskiego-Boksińskiego w Miechowie upamiętniono 78. rocznicę napaści Niemiec i Rosji na Polskę we wrześniu 1939 r.

Oddając hołd obrońcom Polski, uczestnicy uroczystości modlili się o spokój ich dusz i łaskę miłosierdzia dla oprawców. Wspominali tych, którzy doświadczyli tortur w niemieckich obozach koncentracyjnych i radzieckich łagrach. Modlili się za ofiary Katynia, Charkowa, ale także za miliony ofiar cywilnych, w tym kobiety i dzieci.


Po nabożeństwie u stóp pomnika z Orłem zapalone zostało światło pamięci, złożono okolicznościową wiązankę kwiatów  i odśpiewano Hymn Państwowy. Gośćmi uroczystości byli: kpt. WiN Franciszek Seweryn, komendant Małopolskich Hufców Pracy i radny rady Powiatu Miechowskiego – Krzysztof Świerczek, samorządowcy z gminy Charsznica: Ewa Kałużna i Paweł Janicki. Organizacją uroczystości po raz kolejny zajęły się środowiska stowarzyszone w Społecznym Komitecie Organizacji Obchodów Patriotycznych „Gryf” w Miechowie, który tego dnia reprezentowali: Wojciech Pengiel, Aleksander Wykurz i Paweł Dziura. 

(wp)